Lista dróg, które powstaną w mieście i powiecie ostrowskim z rządowego programu budowy dróg

Home \ Nowości \ Lista dróg, które powstaną w mieście i powiecie ostrowskim z rządowego programu budowy dróg

bulldozer-410119_1280

Premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listy zadań przyjętych do dofinansowania ze środków Funduszu Dróg Samorządowych w ramach naboru wniosków na 2020 rok. Wojewoda Łukasz Mikołajczyk przedstawił listę zadań, które otrzymają wsparcie w Wielkopolsce. Będą to łącznie 152 zadania, w tym 41 powiatowych i 111 gminnych, co pozwoli na budowę, przebudowę lub remont aż 184 kilometrów dróg. W 2020 na inwestycje drogowe zostanie przeznaczona kwota 231,7 mln zł.

Wojewoda wielkopolski opublikował dziś listę inwestycji, które otrzymają rządowe wsparcie w 2020 roku. W ramach Funduszu Dróg Samorządowych w Wielkopolsce zostanie wybudowanych i przebudowanych 96 km dróg powiatowych, i 88 km gminnych. Niektóre zadania mają charakter wieloletni, w związku z czym w 2020 roku samorządy otrzymają 231,7 mln zł, a w następnych latach kolejną część na dokończenie inwestycji, co łącznie stanowi 284,7 mln zł.

– Budowa lokalnych dróg to wsparcie dla samorządów, ale i dla gospodarki, do której dzięki rządowemu programowi trafiają miliony złotych. Fundusz Dróg Samorządowych pozwala wyrównywać dysproporcje pomiędzy infrastrukturą w poszczególnych gminach i powiatach, a także zwiększa szanse na inwestycje i nowe miejsca pracy. Dla Wielkopolski w 2020 roku zostanie skierowanych ponad 231 mln zł. To ogromne środki, dlatego gratuluję wszystkim samorządom, których wnioski znalazły się na liście – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. – Otrzymuję także wiele sygnałów od wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów, którzy niezależnie od barw politycznych niezwykle doceniają program, który znacząco przyczynia się do poprawy jakości infrastruktury w poszczególnych regionach Wielkopolski – dodaje wojewoda.

Dofinansowanie poszczególnych inwestycji będzie sięgało od 50 do 80 proc ich wartości. Wśród zadań powiatowych największa pula środków trafi do Miasta Konin – ponad 20 mln zł, powiatu grodziskiego – 10,5 mln zł, powiatu jarocińskiego – 8,2 mln zł. Środki z listy zadań przyjętych do dofinansowania zostaną także skierowane m.in. do powiatów poznańskiego, leszczyńskiego, krotoszyńskiego, tureckiego, nowotomyskiego, ostrzeszowskiego, wągrowieckiego, kaliskiego, kolskiego, ostrowskiego, rawickiego, złotowskiego, kościańskiego, gostyńskiego, słupeckiego, średzkiego, tureckiego, wrzesińskiego, pleszewskiego, pilskiego, kępińskiego czy miast na prawach powiatu – wspomnianego Konina czy Kalisza. – Staraliśmy się objąć zasięgiem dofinansowania większość wielkopolskich powiatów. To zadanie w dużej mierze udało się zrealizować – dodaje Łukasz Mikołajczyk.

Szerokim wsparciem zostały objęte również wielkopolskie miasta i gminy, m.in. Kraszewice, Trzcianka, Kostrzyn, Września, Ostrów Wielkopolski, Pleszew, Koło, Opatówek, Swarzędz, Jaraczewo, Gniezno, Suchy Las, Kępno, Środa Wielkopolska, Kleczew, Czarnków, Puszczykowo, Kościan, Kłodawa, Szamotuły, Leszno, Złotów, Rawicz czy Dobrzyca. – Konkurencja wśród gmin była bardzo duża, jednak udało nam się zapewnić wsparcie ponad 100 jednostkom. Jestem przekonany, że ta skala inwestycji jest odpowiedzią na wiele potrzeb, które niekiedy przez lata zgłaszali mieszkańcy, a dziś mogą się doczekać ich realizacji – dodaje Łukasz Mikołajczyk. W przypadku gmin dofinansowania będą sięgały od ponad 140 tys. zł do 3,6 mln zł.

Poziom dofinansowania z FDS dla zadań powiatowych i gminnych jest uzależniony od wysokości dochodów jednostek samorządu terytorialnego: im niższy dochód własny, tym większa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie może wynieść do 80 proc. kosztów realizacji zadania.

Lista podstawowa: 
Miasto Ostrów Wlkp. „Przebudowa ciągu ulic Chłapowskiego i Wybickiego od ul. Rejtana do ul. Krotoszyńskiej w Ostrowie Wielkopolskim”- wartość: 3,513 mln.
Gmina Sieroszewice-  Przebudowa drogi gminnej nr 803731P. 803742P Rososzyca – Strzyżew – Wartość- 4,504 mln.
Gmina i Miasto Odolanów – Przebudowa drogi gminnej nr 796306P ul. Strażackiej we wsi Wierzbno – Wartość- 585 tys.
Powiat ostrowski Przebudowa drogi nr 5297P na odc. od m. Kotowiecko do granicy powiatu ostrowskiego w m. Głóski o dł. ok. 2700m. – Wartość-  3,456 mln.
Powiat ostrowski, Przebudowa drogi nr 4332P na odc. od skrzyżowania z drogą krajową nr 36 w m. Łąkociny do m. Janków Zaleśny na dł. ok. 4500m Wartość- 6,360,000.00

Lista rezerwowa:
Miasto Ostrów Wlkp. Przebudowa układu drogowego terenów uprzemysłowionych przy ulicy Staroprzygodzkiej w Ostrowie Wielkopolskim – droga nr 1 i droga nr 2.- Wartość-  3,278 mln.
Gmina Przygodzice , Budowa drogi gminnej na terenach inwestycyjnych w Przygodzicach dz. nr 1716/8 , wartość: 812 tys.
Powiat ostrowski  Przebudowa drogi nr 5309P na odcinku od skrzyżowania z drogą krajową nr 25 w m. Biskupice Ołoboczne (ul. Ostrowska) na dł. ok. 2400m, wartość:  2,960 mln.

źródło: Redakcja Infostrow.pl

RELATED POSTS