Spotkanie z Pierwszym Sekretarzem w Embassy of Japan in Poland!

Home \ Nowości \ Spotkanie z Pierwszym Sekretarzem w Embassy of Japan in Poland!
🆕 12 marca 2025 r. odbyło się spotkanie Prezesa Zarządu SSEMP S.A. Arkadiusz Dybiec z Panem Nobumitsu Kamio, Szefem Działu Ekonomii i Współpracy Gospodarczej i Pierwszym Sekretarzem w Embassy of Japan in Poland. 🇵🇱🤝🇯🇵
Panowie rozmawiali o potencjale inwestycyjnym obszaru Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej 📈 uwzględniając dostęp do nowopowstałej drogi ekspresowej S3 w Powiat kamiennogórski. Prezes SSEMP S.A. zwrócił uwagę na fakt, że w samej tylko Kamiennej Górze Strefa dysponuje dwoma 10-hektarowymi atrakcyjnymi kompleksami inwestycyjnymi.
💬 Poruszono kwestie związane z obecnością japońskich firm w Polsce i czynników, które determinują ekspansję inwestycyjną azjatyckich inwestorów. ⛩ Na gospodarczej mapie Polski szczególnie zauważalna jest obecność japońskiego kapitału w woj. dolnośląskim. Na obszarze Kamiennogórskiej SSEMP od wielu lat obecne są japońskie przedsiębiorstwa tj. Toyota Boshoku Poland 『トヨタ紡織株式会社』oraz Novoferm Door – spółka jest częścią Sanwa Shutter Corporation『三和シヤッター工業株式会社』🏭🚗
💬 Podkreślono również potencjał współpracy w zakresie realizacji dużych projektów infrastrukturalnych w Polsce (m.in. szybka kolej🚅) poprzez zaangażowanie japońskich firm w realizację różnorodnych projektów. Polska, dążąc do modernizacji swojego transportu i infrastruktury, może czerpać inspirację oraz know-how od japońskich partnerów. Potencjalna współpraca w tym zakresie może objąć transfer technologii, inwestycje w szybkie koleje oraz wspólne projekty badawczo-rozwojowe.
Co więcej, panowie zwrócili uwagę na udział Polski w Wystawie Światowej Expo2025 大阪・関西万博 w Osace. Już za miesiąc Japonia stanie się światową stolicą gospodarczo-kulturalną tego wydarzenia jako gospodarz.🎉 Udział Polski w tym prestiżowym wydarzeniu to szansa dla polskiego biznesu👔, nauki 📚 i kultury 🎭 do pokazania swojego potencjału szerokiemu gronu odbiorców.
💬 Zgodzono się, że w celu efektywnej współpracy i realizacji zamierzeń inwestycyjnych konieczna jest kooperacja wielu interesariuszy – od władz samorządowych, poprzez Zarząd Specjalnej Strefy Ekonomicznej i wyspecjalizowane Agencje jak Polska Agencja Inwestycji i Handlu – PAIH, kończąc na administracji rządowej Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Efekt synergii i pozytywny klimat inwestycyjny zdają się gwarantować powodzenie w obsłudze projektów inwestycyjnych z Japonii.
💬 Podczas rozmów zwrócono również uwagę na bogate dziedzictwo kulturowe Polski i Japonii oraz obszary wspólnych zainteresowań (m.in. ceramika bolesławiecka🏺, twórczość Chopina🎶).

RELATED POSTS