Firmy

Home \ Firmy

II Warsztaty – Atlas Kompetencji Gospodarczych Dla Rozwoju

Polsko-Saksońsko-Czeskiej Współpracy Przedsiębiorców – Zittau

Projekt UE DigiNetPolSax „Digitalizacja na rzecz wspólnego obszaru gospodarczego”


Strefowy Klaster Edukacyjny uczestnikiem II Warsztatów DigiNetPolSax. Cyfrowy Atlas Kompetencji to projekt mający na celu opracowanie bazy danych firm z interaktywną mapą w regionie polsko-czesko-saksońskim. Budowana jest platforma internetowa stwarzająca możliwość wyszukiwania potencjalnych partnerów kooperacyjnych. Wykorzystując dostępny na stronie formularz można będzie dodać własną firmę lub funkcjonujące firmy w regionie. Dodatkowo będzie można umieszczać informacje dotyczące organizacji konferencji i imprez w regionie, jak również pojawią się mapy z terenami inwestycyjnymi. Informacje zamieszczane będą w języku ojczystym oraz w języku angielskim. Po wypełnieniu formularza firma znajdzie się na mapie.


 

bef156ca1e32e101232ceb828a0e3be6-0bef156ca1e32e101232ceb828a0e3be6-1


„Jeleniogórska Liga Robotów”


17.06.2019 r. zakończyły się rozgrywki uczniów szkół podstawowych w Jeleniogórskiej Lidze Robotów. Strefowa firma Dr Schneider Automotive Polska Sp. z o.o. zakupiła zestawy „Mindstorms” do budowy robotów.


Targi Pracy „Twoja Przyszłość z Pracodawcą”


16.04.2019 r. odbyły się Targi Pracy „Twoja Przyszłość z Pracodawcą” w Auli Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pracownicy SSEMP S.A. mieli możliwość przekazać studentom oraz młodzieży m. in. informacje na temat funkcjonowania Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości, możliwości zatrudnienia w firmach strefowych / odbycia staży wakacyjnych. Wiele firm z regionu przedstawiało oferty pracy,a instytucje wspierające rynek pracy i edukację udzielały informacji o możliwości rozwoju kariery zawodowej.


Briefing Rynku Pracy w Subregionie Jeleniogórskim


W subregionie jeleniogórskim stopa bezrobocia wynosi obecnie 7,4% (stan na 04.2019). Pan Bartosz Kotecki wicedyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy poinformował zebranych, że  ciągu 10 lat do Powiatowych Urzędów Pracy trafiło ok. pół miliona osób bezrobotnych, a blisko połowa z nich znalazła zatrudnienie. Obecnie najniższa stopa bezrobocia na koniec lutego 2019 r. wynosiła 1,9% we Wrocławiu i powiecie wrocławskim,  natomiast najwyższa w powiatach: górowskim 16%, złotoryjskim 14,7%  i wałbrzyskim ziemskim 14,4%.

W trakcie briefingu przedstawiono sposoby likwidowania barier w dostępie do rynku pracy dla młodych matek oraz osób niepełnosprawnych.

Wymianie doświadczeń  towarzyszyła wystawa zbiorów z okazji 100–lecia Publicznych Służb Zatrudnienia dotyczących Publicznych Służb Zatrudnienia od czasu ich powstania, czyli w zasadzie II RP. Pan Waldemar Grzędziak, dyrektor PUP w Oleśnicy – autor wystawy poinformował zebranych, że od 15 lat gromadzi dokumenty, które dotyczą spraw bezrobocia, a wśród nich znajduje się Dekret Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego z 27 stycznia 1919 roku o powołaniu państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami.

(źródło: TV Dami Jelenia Góra)


Wizyta przedstawicieli Strefowego Klastra Edukacyjnego w firmie AUTOCAM Poland Sp. z o.o.


W dniu 05.06.2018 r. odbyła się wizyta przedstawicieli Strefowego Klastra Edukacyjnego w firmie AUTOCAM Poland Sp. z o.o. w celu podjęcia wspólnych działań związanych z szerszym promowaniem kształcenia zawodowego w szczególności w szkole branżowej. Firma od kilku lat prowadzi kształcenie młodocianych pracowników oraz uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze. Stale promuje szkolnictwo zawodowe w zawodzie operator obrabiarek skrawających CNC i zachęca uczniów gimnazjum oraz szkół podstawowych do podejmowania kształcenia w tym zawodzie. Zakład specjalizuje się w produkcji wałków napędowych wycieraczek, elementów do przesuwania foteli samochodowych, części układów kierowniczych. Wszystkie elementy charakteryzują się bardzo wysoką precyzją.

Zachęcamy wszystkich absolwentów szkół gimnazjalnych do podejmowania kształcenia w tym zawodzie!

 


Firmy znajdujące się w obszarze Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości poszukują następujących pracowników :


Firma WEBER-HYDRAULIKA Sp. z o. o.

–        Operatorów CNC – tokarki i frezerki

–        Spawaczy

–        Monterów

–        Lakierników

–        Inżynierów

–        Konstruktorów

Firma oferuje : miejsce pracy w stabilnej firmie, umowę o pracę, motywujący system wynagrodzeń, możliwość rozwoju, częściowy zwrot kosztów dojazdu.

Firma TOYOTA BOSHOKU POLAND Sp. z o. o.

–        Elektromechanika

Atrakcyjne wynagrodzenie oraz bonusy : prywatna opieka medyczna w całości finansowana przez pracodawcę, dofinansowanie do programu Multisport, owocowe środy, premia frekwencyjna, dodatek dojazdowy, premia roczna do wysokości pensji podstawowej.

Firma RENA Polska Sp. z o. o.

–        Monter wyrobów tworzyw sztucznych

–        Tokarz

–        Operator maszyn CNC

–        inne ( w tym administracyjno – biurowe )

 


drschneider logo


Firma Dr. Schneider Automotive Polska Sp. z o.o.  to rodzinna niemiecka firma o międzynarodowym zasięgu działania – wiodący producent elementów z tworzyw sztucznych dla przemysłu motoryzacyjnego. Daje pracę ponad 3600 osobom w 10 krajach na 4 kontynentach. Dr. Schneider Automotive Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Radomierzu k. Jeleniej Góry to jeden z zakładów produkcyjnych grupy, zatrudniający ponad 1400 pracowników. Firma od wielu lat podejmuje szereg różnorodnych form współpracy ze szkołami kształcącymi zawodowo i uczelniami wyższymi.

W roku 2017 firma zorganizowała praktyki zawodowe dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych:

  • 2 uczniów kształcących się w zawodzie technik mechanik z Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze oraz 2 uczniów kształcących się w zawodzie technik mechanik z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze odbyło praktykę zawodową w dziale budowa maszyn;
  • 3 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze odbyło praktykę zawodową w dziale utrzymania ruchu – montaż;
  • 2 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych w Zgorzelcu w dziale jakości.

W ramach współpracy z uczelniami wyższymi zostały zrealizowane następujące praktyki studenckie:

  • w dziale budowa maszyn praktykę od 03.07-30.07.2017 r. realizował 1 student Politechniki Warszawskiej;
  • w dziale konstrukcji, w dziale budowa maszyn i dziale jakości  7  studentów Politechniki Wrocławskiej;
  • 3 studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu realizowała staże studenckie w ramach projektu „Staże na start” w działach: logistyka i planowanie produkcji, utrzymanie ruchu montaż i w dziale jakości.

W ramach realizowanego projektu „Obudź swój potencjał YEI”  Dolnośląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP – 1 osoba odbywała staż w firmie Dr. Schneider w dziale logistyka i planowanie produkcji.

Dodatkowym działaniem firmy w ramach współpracy z Zespołem Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze w marcu 2017 r. zorganizowała wizytę studyjną w zakładzie pracy dla 6 uczniów z Niemiec w ramach wymiany szkolnej.

Przedstawiciele firmy w czerwcu 2017 r. uczestniczyli w Giełdzie Nauki i Pracy organizowanej przez Karkonoską Szkołę Wyższą oraz corocznie uczestniczą w Akademickich Targach Pracy organizowanych przez Fundację Manus przy Politechnice Wrocławskiej. Prowadzą również wykłady nt. tworzyw sztucznych połączone z prezentacją firmy na Politechnice Częstochowskiej i Politechnice Wrocławskiej.

Przedstawiciele spółki są przekonani, że inwestując długofalowo we współpracę ze szkołami i uczelniami zwiększają szanse na przygotowanie wysoko wykwalifikowanych pracowników, uczniowie i studenci mają szanse poznać rzeczywiste warunki pracy i zapoznać się z nowymi technologiami.

Firma Dr. Schneider przewiduje zatrudnienie dla absolwentów zarówno szkół ponadgimnazjalnych, jak i absolwentów szkół wyższych.


tbai new logo


Firma Toyota Boshoku Poland powstała w styczniu w 2009 roku i jest częścią światowej grupy Toyota Boshoku, założonej w 1918 roku, która produkuje komponenty dla przemysłu samochodowego w ponad 100 zakładach na 5 kontynentach.

Produkcja masowa w zakładzie w Wykrotach rozpoczęła się w czerwcu 2011 roku. Toyota Boshoku Poland specjalizuje się w produkcji zaawansowanych technicznie podzespołów stanowiących elementy siedzeń samochodowych: szkielety ram siedzeń oraz kompletne pokrycia siedzeń do Toyoty Yaris, kompletnych siedzeń do BMW i3 i BMW i8 oraz do modeli Mini. Rocznie produkcja przekracza 200 000 kompletów pokryć siedzeń. Zakład zatrudnia ponad 1000 osób (źródło: Toyota Boshoku Poland Sp. z o.o.).

Firma w 2017 roku podjęła szeroką współpracę ze strefowymi szkołami zawodowymi i uczelniami wyższymi:

·         specjaliści działu HR przeprowadzili szkolenia z doradztwa zawodowego dla uczniów z czterech szkół: we wrześniu 2017 r.  w Zespole Szkół Mechanicznych w Bolesławcu, Zespole Szkół Elektronicznych w Bolesławcu oraz Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra. H. Sucharskiego w Bolesławcu, natomiast w październiku 2017 r. w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze;

·         w miesiącu grudniu odbyła się wizyta studyjna w zakładzie. 28 uczniów z Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze zostało zapoznanych z działalnością i historią  firmy, ze strukturą organizacyjną oraz z produktami finalnymi. Etapem końcowym wizyty było przeprowadzenie ankiety ewaluacyjnej oraz Quiz wiedzy na temat firmy TBPL. Trzech uczniów otrzymało nagrody ufundowane przez władze firmy tj. 2 plecaki oraz POWER BANK, dodatkową nagrodą dla wszystkich uczestników wizyty studyjnej  było to, że zakład Toyota Boshoku sponsorował  całe przedsięwzięcie;

·         w okresie letnim firma prowadziła staże wakacyjne dla studentów dolnośląskich uczelni;

·         23 lutego 2018 roku zaplanowana jest wizyta studyjna dwóch szkół z Bolesławca.

W ramach współpracy ze Strefowym Klastrem Edukacyjnym planowane są kolejne formy współpracy m. in. objęcie patronatem klasy, wizyty studyjne, staże wakacyjne dla uczniów szkól średnich i inne.

Chętnym absolwentom firma oferuje pracę w zakładach oraz możliwość dalszego zdobywania doświadczenia. Toyota Boshoku Poland Sp. z o.o. gwarantuje stabilną pracę w prężnie rozwijającej się firmie.


weber logo


Firma Weber-Hydraulika Sp. z o.o. w Wykrotach to firma, która opracowuje wysokiej jakości cylindry, bloki kontrolne, układy kierownicze i zawieszenia, zawory i zespoły do mobilnych maszyn roboczych, pojazdów użytkowych i obrabiarek, a także sprzęt ratowniczy. Jako innowacyjny partner biznesowy firma realizuje zaawansowane, specyficzne dla aplikacji rozwiązania systemowe zgodnie z wymaganiami klienta.

Firma Weber-Hydraulik podejmuje szeroką współpracę ze strefowymi szkołami zawodowymi:

1.      W ramach współpracy firmy z Zespołem Szkół Mechanicznych w Bolesławcu organizowane są:

·         od 2009 r. miesięczne praktyki zawodowe dla uczniów technikum;

·         wycieczki zawodoznawcze;

·         akcje wspierające promocję kształcenia zawodowego w regionie poprzez sponsorowanie materiałów promocyjnych;

·         spotkania z uczniami nt. „Jak efektywnie szukać pracy”;

·         płatne staże wakacyjne dla uczniów;

·         akcje wspierające realizację projektów edukacyjnych;

·         spotkania z zespołami nauczycieli dotyczące opracowywania programów nauczania w celu dostosowania treści nauczania do potrzeb pracodawców,

·         konkursy zawodoznawcze;

·      zajęcia specjalizacyjne „Sterowanie procesem produkcji z wykorzystaniem sterownika PLC” dla uczniów klasy czwartej technikum mechatronicznego na terenie zakładu. Przeprowadzone zajęcia pozwoliły uczniom zdobyć nowe doświadczenia, wiedzę i umiejętności, a pracownikom poznać umiejętności uczniów w praktyce w rzeczywistych warunkach pracy.

2.      Kierownik Działu Kadr – Pani Danuta Wawrzkiewicz we wrześniu 2017 r. przeprowadziła szkolenia z doradztwa zawodowego dla uczniów w trzech szkołach: Zespole Szkół Mechanicznych w Bolesławcu, Zespole Szkół Elektronicznych w Bolesławcu oraz Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra. H. Sucharskiego w Bolesławcu. Z punktu widzenia doradztwa zawodowego była to znakomita forma ukazania różnych aspektów pracy w danym zawodzie.

3.   13 luty 2018 r. wizyta studyjna uczniów pierwszej klasy technikum mechatronicznego Zespołu Szkół Mechanicznych w zakładzie, który działa na terenie Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości w Wykrotach. Pani Danuta Wawrzkiewicz z firmy Weber-Hydraulika przedstawiła profil całej firmy i zakładu w Wykrotach. Przekazała również informacje o kwalifikacjach jakie wymagane są od przyszłych pracowników, a także ,możliwości zatrudnienia np. w okresie wakacyjnym. Bezcenne było spotkanie z pracownikami firmy, uzyskanie informacji o interesujących zagadnieniach związanych z branżą, zobaczenie najnowocześniejszych działów firmy a przede wszystkim poznanie warunków rekrutacji i wymagań dotyczących przyszłych pracowników

Wszelkie wspomniane formy współpracy przyczyniają się do podniesienia prestiżu szkoły i braku problemów z naborem, co obecnie jest sporym osiągnięciem. Największym sukcesem jest jednak to, że uczniowie dzięki współpracy z pracodawcami bardzo dobrze odnajdują się na rynku pracy.

Organizacja kształcenia na konkretne potrzeby firm daje gwarancję zatrudnienia dla absolwentów szkół. Uczniowie zdobywają cenione umiejętności i kompetencje na lokalnym rynku pracy. Wzajemna długofalowa współpraca owocuje dobrym przygotowaniem uczniów do podjęcia pracy i stwarza szansę na przygotowanie wysoko wykwalifikowanych pracowników.