Zapraszamy Państwa do Gminy Lubomierz
Dane teleadresowe Urzędu:
Urząd Gminy i Miasta Lubomierz
Plac Wolności 1
59-623 Lubomierz
Tel.: (75) 78 33 166
Fax: (75) 78 33 167
E-mail: ugim@lubomierz.pl
www.facebook.com/Gmina.Lubomierz
Charakterystyka Gminy Lubomierz
Miejsko-wiejska Gmina Lubomierz położona jest w powiecie lwóweckim, w wyżynnym krajobrazie Wzniesień Radoniowskich na południu, Obniżenia Lubomierskiego w środkowej części i Wzgórz Radomickich na północy. Zajmuje powierzchnię 130,39 km2, z czego 810 km2 przypada na Lubomierz oraz 12,220 km2 na sołectwa. Sercem Gminy jest miasto Lubomierz, usytuowane w centralnej jej części. Prócz niego w skład Gminy wchodzi 13 sołectw: Chmieleń, Golejów, Janice, Maciejowiec, Milęcice, Oleszna Podgórska, Pasiecznik, Pławna Górna, Pławna Dolna, Pokrzywnik, Popielówek, Radoniów oraz Wojciechów. Warte odwiedzenia są miejscowości Gminy, malowniczo wkomponowane w górzysto – leśny krajobraz Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Najwyższe wzniesienia nie przekraczają 500 m n.p.m., jednak uroki Pogórza Sudeckiego, lasy, woda, czyste otoczenia oraz pensjonaty agroturystyczne zachęcają do odwiedzenia naszej Gminy.
Turystyka
Lubomierz – Miasto Samych Swoich
Gmina Lubomierz jest położona na terenie należącym do najbardziej atrakcyjnych rejonów województwa dolnośląskiego. Istnieją tu doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, konnej także wodnej. Bogactwo zabytków kultury, fascynujących miejsc i atrakcji a także liczne imprezy sportowe i kulturalne dają gwarancję na ciekawe wypełnienie czasu przyjeżdżającym turystom. Atrakcyjność Gminy podnoszą czyste środowisko, dobre warunki klimatyczne oraz wspaniałe walory krajobrazowe. Gmina Lubomierz jest pokryta siecią dróg łączących ją z większymi miastami regionu. Na obszarze gminy funkcjonują gospodarstwa agroturystyczne oferujące noclegi i smaczne jedzenie. Gmina Lubomierz posiada zatem wiele atutów, które stanowią doskonałe zaplecze dla turystyki aktywnej i rekreacji. To właśnie walory przyrodnicze, krajobrazowe, filmowa przeszłość Lubomierza, zabytkowe obiekty oraz nowe atrakcje przyciągają turystów do gminy, a także tworzą możliwości dla dalszego rozwoju turystyki. Gminę Lubomierz odwiedza coraz więcej turystów, szczególnie w okresie letnim. Są to zarówno grupy zorganizowane, jak i turyści indywidualni. Gmina Lubomierz oferuje bogatą ofertę bazy noclegowej, dużym powodzeniem cieszą się gospodarstwa agroturystyczne, w których można odpoczywać z dala od miejskiego zgiełku i szeroko rozwiniętej cywilizacji. To właśnie stąd można podziwiać jedyne w swoim rodzaju panoramy Karkonoszy, Gór Izerskich oraz bliższych i dalszych, znanych i bezimiennych szczytów Pogórza Izerskiego.
Lubomierz nazywany często „Polskim Hollywood”, słynie z tego, iż nakręcono tu wiele filmów m.in.: „Krzyż Walecznych”, „Daleko na zachodzie”, „Maratończyk”, „Kocham kino”, „Zakład”, „Tajemnica twierdzy szyfrów” oraz trylogię „Samych Swoich”.
W oparciu o nakręcone tu filmy, od 1997 roku corocznie w połowie sierpnia organizowany jest Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych. Dzięki temu, Lubomierz na przestrzeni lat wypracował unikalną tożsamość, opartą na trylogii „Samych Swoich”. Historia ta wrosła się silnymi korzeniami w tutejszą architekturę, kulturę i społeczeństwo, a miasto do dziś żyje historią sagi rodu Pawlaków i Kargulów, czerpiąc z niej pomysły i inspirację do różnego rodzaju przedsięwzięć. Przykładem tej filmowej symbiozy stał się niewątpliwie OFFK, będący perełką wśród wszystkich festiwali, odbywających się w regionie. Impreza ta przyciąga do Lubomierza tłumy turystów oraz przede wszystkim fanów i koneserów filmów komediowych. Lubomierski festiwal to impreza wyjątkowa, mająca swój urok, na której zawsze panuje jedyna w swym rodzaju, niepowtarzalna atmosfera. Oprócz OFFK, ważnym elementem uwidaczniającym silny związek z trylogią „Samych Swoich” jest niewątpliwie Muzeum Kargula i Pawlaka, które przyjeżdżając do Lubomierza, trzeba odwiedzić koniecznie. W muzeum, usytuowanym w XVI-wiecznym Domu Płócienników, podziwiać można eksponaty, które wykorzystywane były podczas kręcenia trylogii Sylwestra Chęcińskiego m.in. słynny płot, do którego podchodził Kargul z Pawlakiem, karabin, z którego zamek wylata, granaty do świątecznego ubrania i wiele, wiele innych. Będąc w Lubomierzu i okolicach zobaczyć należy również: rynek miasta z zachowanymi kamienicami i figurami morowymi, Kościół pw. Najświętszej Marii Panny i św. Maternusa, Klasztor Benedyktynek a w nim Wystawę Zabytkowych Habitów, Muzeum” Powiat Lwówecki przed 1945 rokiem”, Zaułek Filmowy „Lubomierska alejka gwiazd”, gdzie umieszczone są tabliczki z nazwiskami aktorów bawiących w Lubomierzu. Ścieżka astronomiczna.
Oprócz atrakcji znajdujących się w samym miasteczku, wiele ciekawych miejsc znajduje się na terenie całej gminy. Do takich miejsc należy jeden z najpiękniejszych kompleksów zabytkowych tj. zespół pałacowo- parkowy w Maciejowcu, który tworzą: renesansowy dwór z lat 1627-1632 i towarzyszące mu zabudowania gospodarcze, pałac klasycystyczny z I poł. XIX w. , kaplica z XVII wieku oraz mauzoleum z końca XIX wieku oraz rozległy romantyczny park z I poł. XIX wieku. Poza tym na terenie gminy znajduje się 200 stanowisk archeologicznych. Jednym z nich jest grodzisko średniowieczne z XIII wieku położone w Milęcicach. A nieopodal Lubomierza w miejscowości Pławna ciekawym miejscem jest Galeria oraz Zamek Śląskich Legend stworzone przez regionalnego artystę plastyka Dariusza Milińskiego, pomysłodawcę i założyciela także miejscowego Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych oraz budowniczego drewnianej Arki. Najciekawszą atrakcją wsi Pokrzywnik jest Dziki Wąwóz, mierzy ok.1 km długości, jego korycie i na ścianach wąwozu odsłaniają się ciekawe formy skalne, w potoku znajduje się też niewielka, lecz malownicza kaskada zwana Dzikim Wodospadem.
Gospodarka
Według stanu na dzień 29 listopada 2018r. na terenie gminy działa ok. 300 podmiotów gospodarczych. Na terenie Gminy Lubomierz nie ma przemysłu i dużych zakładów pracy, przeważają jedno lub kilkuosobowe firmy rodzinne o charakterze usługowym lub prowadzące niewielką produkcję. Największym pracodawcą w sektorze gospodarki jest narodowa sfera budżetowa czyli: administracja samorządowa, oświata, kultura i sport, opieka zdrowotna i społeczna.
Gmina Lubomierz ma charakter rolniczy. Znajduje się tutaj 874 gospodarstw rolnych z czego 171 to gospodarstwa o powierzchni powyżej 10 ha. W strukturze gospodarstw przeważają indywidualne gospodarstwa rolne o powierzchni do 10 ha. Na terenie gminy przeważają gleby słabe IV i V klasa z czego prawie połowa to użytki zielone. Produkcja rolnicza to głównie zboża, ziemniaki i produkcja zwierzęca.
Atuty Gminy Lubomierz pod względem gospodarczym:
-
atrakcyjne położenie geograficzne, bliskie sąsiedztwo Czech i Niemiec, bliskość Karkonoszy i Izer,
-
bliskie sąsiedztwo miejscowości uzdrowiskowych i rozwiniętych turystycznie takich, jak Świeradów Zdrój, Karpacz, Szklarska Poręba, Jelenia Góra,
-
małe zagrożenie ze strony zakładów przemysłowych – czyste środowisko naturalne
-
dobre warunki dla rolnictwa ekologicznego i agroturystyki
-
bogate zasoby ludzkie – artyści, rzemieślnicy, działacze społeczni, ludzie z pasją,
-
duża ilość indywidualnych gospodarstw rolnych i hodowlanych,
-
suszarnie zbóż, ogrodnictwo, pasieki,
-
branża kamieniarska (Kopalnia Bazaltu w Wojciechowie)
Współpraca zagraniczna – Przyjaźń jest kwiatem chwili i owocem czasu
Gmina Lubomierz prowadzi aktywną działalność w zakresie współpracy zagranicznej. Pierwsze porozumienie partnerskie podpisane zostało z niemieckim miastem Wittichenau w 2008 roku. Kolejnymi miastami, z którym Gmina Lubomierz nawiązała współpracę jest czeski Tanvald oraz ukraiński Zbaraż, Trembowla. Dzięki takim porozumieniom, Gmina Lubomierz zacieśnia kontakty między sąsiadami zza granicy, ale także ma możliwość czerpania i wymiany doświadczeń w wielu dziedzinach życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego.