Firmy

Home \ Firmy

Wizyta uczniów w Toyota Boshoku


Dolnośląski Zespół Szkół w Biedrzychowicach ma stały kontakt z pracodawcami oraz najnowocześniejszymi przedsiębiorstwami. Dzięki temu uczniowie mogą w praktyce zweryfikować wiedzę nabytą w szkole oraz na bieżąco monitorować oczekiwania pracodawców, tak aby absolwenci bez trudu mogli znaleźć pracę.

Uczniowie klasy 2 Technikum Logistycznego z Dolnośląskiego Zespołu Szkół w Biedrzychowicach złożyli wizytę w firmie Toyota Boshoku Poland w Wykrotach. To patron klas logistycznych i jednocześnie jeden z największych pracodawców w regionie, który zatrudnia ponad 1000 osób, dysponuje najnowocześniejszymi liniami produkcyjnymi, systemami zaopatrzenia i dystrybucji oraz kompleksowo wyposażonymi magazynami.

Obraz1     Obraz3     Obraz2     Obraz1


Szkolenie prowadzone przez Toyota Boshoku


21 lutego patron klas logistycznych Toyota Boshoku Poland zorganizował dla swoich podopiecznych w Dolnośląskim Zespole Szkół w Biedrzychowicach szkolenie praktyczne nt. planowania transportu, systemów SAP oraz narzędzi zapewnienia jakości w przedsiębiorstwie.

Systemy SAP zapewniają pomoc w zarządzaniu bardzo szerokim zakresem biznesu, od finansów, księgowości i kontrolingu przez zaopatrzenie, zarządzanie zapasami, gospodarkę magazynową po zarządzanie produkcją; następnie w zarządzaniu sprzedażą i dystrybucją.

Młodzież otrzymała też zadanie praktyczne polegające na zaplanowaniu procesu transportowego tj. dostarczeniu dużej ilości towarów do kilkunastu lokalizacji w Europie, przy wykorzystaniu określonego zestawu środków transportu. Nie było łatwo, ale poszło dobrze. Towar dostarczony.

Kontakt z wiodącymi przedsiębiorstwami w regionie to nie dająca się przecenić wartość dodana naszego procesu dydaktycznego. Pięknie dziękujemy Pani Justynie Kupońskiej-Nowak, Pani Natalii Bojanowskiej i Pani Sylwii Olko z działu PC Toyota Boshoku Poland za przeprowadzenie szkolenia, oraz wielkie serce i zaangażowanie.

Obraz1  Obraz7  Obraz6  Obraz4  Obraz5


Kariera w Weber Hydraulik


Firma WEBER-HYDARULIKA ponownie stawia na ekologiczny marketing. Już po raz drugi na terenie powiatu zgorzeleckiego w wielu sklepach i punktach gastronomicznych podczas zakupów można otrzymać darmową, ekologiczną torbę wielokrotnego użytku, która jednocześnie spełnia funkcję ulotki. Zawiera cenne informacje dla przyszłych pracowników WEBER-HYDRAULIKA. A w niej np. o otwartych rekrutacjach i oferowanych przez spółkę benefitach. Znajdziesz również dane kontaktowe.

Obecnie firma poszukuje m.in.:

 • inżynierów,
 • operatorów wózków widłowych,
 • operatorów linii montażowej.

Wszystkie aktualne oferty pracy sprawdzisz także na www.terazweber.pl/oferty-pracy

Obraz2


Wizyta w firmie GUOTAI-HUARONG w Prusicach.


Guotai-Huarong (Poland) to pierwsza w Europie inwestycja dwóch światowych liderów na rynku nowych materiałów dla elektromobilności: działającego od przeszło 20 lat Zhangjiagang Guotai-Huarong New Chemical Materials Co., Ltd. oraz Jiangsu Ruitai New Energy Materials Co., Ltd. Misją firmy jest tworzenie innowacyjnych rozwiązań dla zrównoważonej przyszłości. Firma jako jeden z największych dostawców elektrolitu na świecie aktywnie i konsekwentnie tworzy przyszłość, opartą na nowoczesnej, zielonej energii. Zakład w Prusicach rozpoczął produkcję pilotażową w 2022 r. i produkuje elektrolit wykorzystywany w bateriach litowo-jonowych, napędzających między innymi samochody elektryczne.

20240129_122101    20240129_121728    423779134_691248433195015_8788339498188868198_n    20240129_121858


Barometr zawodów 2024 – Rynek pracy


„Barometr zawodów 2024” to raport podsumowujący badanie w Polsce opublikowany jak co roku przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Klasyfikuje on zawody na trzy grupy: zawody deficytowe, w których nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy w najbliższym czasie; zawody zrównoważone, czyli takie, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia; zawody nadwyżkowe, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na nadmiar pracowników spełniających wymagania pracodawców.

Zawody deficytowe w 2024 roku.

Według autorów prognozy na 2024 r. deficytowych będzie 29 zawodów, o dwa więcej niż rok wcześniej. Zdaniem ekspertów biorących udział w badaniu w 2024 r. powiększą się problemy z rekrutacją kandydatów do pracy w sferze budżetowej. To skutek uznania za deficytowe takich zawodów jak nauczyciele przedszkoli oraz pracownicy służb mundurowych. Eksperci nie przewidują większych zmian w pozostałych sektorach gospodarki. Poszukiwani będą nadal chętni do pracy w branżach: budowalnej, medyczno-opiekuńczej, edukacyjnej, produkcyjno-przetwórczej, czy TSL (transport-spedycja-logistyka).

Spośród 29 zawodów deficytowych w ośmiu niedobór pracowników występuje nieprzerwanie od 2016 r., kiedy to rozpoczęto prowadzenie badania w całej Polsce. Zawody trwale deficytowe to:

 • cieśle i stolarze budowlani,
 • dekarze i blacharze budowlani,
 • kierowcy autobusów,
 • kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
 • operatorzy obrabiarek skrawających,
 • pielęgniarki i położne,
 • samodzielni księgowi,
 • spawacze.

W niektórych zawodach deficyty chętnych do pracy nie tylko się utrzymują w kolejnych latach, ale wręcz pogłębiają się. Przykładem jest sytuacja pielęgniarek i położnych. W 2016 r. deficyty w tych zawodach występowały w 233 powiatach w Polsce, z czego w 28 były to duże deficyty. Zarazem nadwyżki osób chętnych do pracy występowały w 21 powiatach. Według prognozy na 2024 r. liczba powiatów, gdzie wystąpi deficyt osiągnie 336, a w 58 z nich deficyt będzie duży. Jednocześnie prognozuje się, że nadwyżka nie wystąpi w ani jednym powiecie.

Główną przyczyną deficytów w poszczególnych zawodach jest wciąż brak wystarczającej liczby kandydatów do pracy oraz nieodpowiednie kwalifikacje kandydatów. Jest on skutkiem rozwoju branży, zmian demograficznych czy braku kształcenia w zawodzie.  Brak wystarczającej liczby kandydatów do pracy stanowi główny powód deficytu w zawodach takich jak: lekarze, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci, fizjoterapeuci i masażyści, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, nauczyciele przedszkoli, pracownicy służb mundurowych.
Najrzadziej występującą – według ekspertów biorących udział w badaniu – przyczyną luk kadrowych jest niechęć kandydatów do podejmowania zatrudnienia ze względu na niskie wynagrodzenia czy trudne warunki pracy. Przyczyna ta odrywa dominującą rolę w przypadku operatorów obrabiarek skrawających, robotników budowlany, opiekunów osoby starszej lub niepełnosprawnej oraz  kucharzy.

Eksperci zaangażowani w badanie wskazują, że w porównaniu do 2023 r., deficyty w mniejszym stopniu będą skutkiem braku wystarczającej liczby kandydatów (w 2023 – 50% wskazań, w 2024 – 45%). Większą rolę odegra niespełnianie wymagań przez kandydatów (w 2023 – 28% wskazań, w 2024 – 29%), a także to, że kandydatom nie odpowiadają warunki pracy (w 2023 roku 20% wskazań, w 2024 – 25%).

Zawody deficytowe w 2024 r.
1. Cieśle i stolarze budowlani 16. Nauczyciele przedszkoli
2. Dekarze i blacharze budowlani 17. Nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych
3. Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy 18. Operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych
4. Fizjoterapeuci i masażyści 19. Operatorzy obrabiarek skrawających
5. Kierowcy autobusów 20. Opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej
6. Kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych 21. Pielęgniarki i położne
7. Kucharze 22. Pracownicy ds. rachunkowości i księgowości
8. Lekarze 23. Pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie
9. Magazynierzy 24. Pracownicy służb mundurowych
10. Mechanicy pojazdów samochodowych 25. Psycholodzy i psychoterapeuci
11. Monterzy instalacji budowlanych 26. Robotnicy budowlani
12. Murarze i tynkarze 27. Samodzielni księgowi
13. Nauczyciele praktycznej nauki zawodu 28. Spawacze
14. Nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących 29. Ślusarze
15. Nauczyciele przedmiotów zawodowych

Laboratoria w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej


Przedstawiciele Strefowego Klastra Edukacyjnego z wizytą w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, która miała na celu wymianę doświadczeń związanych z projektami edukacyjnymi realizowanymi w ramach współpracy szkół branżowych, technicznych i wyższych uczelni z pracodawcami. Rozmowy dotyczyły udzielania wsparcia przedsiębiorstw w zakresie szkolenia i edukacji przyszłych kadr, kształcenia kadr dla przemysłu 4.0 w zakresie programowania i obsługi robotów oraz zajęć z druku 3D, korelacji kształcenia zawodowego z potrzebami pracodawców w regionie i dostępu do nowych technologii.

IMG-20231108-WA0012  20231106_122309  IMG-20231108-WA0007  20231106_122718  20231106_122356


Wizyta w firmie Toyota Boshoku Poland


24 maja 2023 r. uczniowie z klas: II i III szkoły branżowej z Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Lubaniu wraz z wychowawcami Panią Jolantą Tomaszewską i Panem Gabrielem Piwko odwiedzili firmę TOYOTA BOSHOKU POLAND w Wykrotach. Opiekunem grupy była Pani Daria Martyniak, zastępca Kierownika Działu TPS, która opowiedziała o powstaniu firmy, o założycielu Panu Sakichi Toyoda. Oprowadziła młodzież po zakładzie pracy i zaznajomiła ze specyfiką firmy Toyota. Dodatkowo w trakcie wizyty szczegółowo omówione zostały zasady rekrutacji do pracy. Uczniowie zmierzyli się z  przygotowanym dla nich specjalnym zadaniem, które miało na celu weryfikację umiejętności poprawnego planowania i wykonania procesu produkcji.

Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze, wszyscy uczestnicy otrzymali prezenty firmowe.

Toyota3          Toyota2


Elektromobilna przyszłość –  Zachodni Klaster Elektromobilności.


Czołowe firmy motoryzacyjne, nowych technologii i południowo-zachodnie strefy ekonomiczne powołują nowe konsorcjum – Zachodni Klaster Elektromobilności.

W spotkaniu wzięli udział prezes Albert Gryszczuk, który jest jednym z sygnatariuszy porozumienia oraz założycielem Innovation AG Sokół 4×4, Ireneusz Zyska – Wiceminister Klimatu i Środowiska, Poseł na Sejm RP, a także przedstawiciele organizacji i najważniejszych firmami z branży elektromobilności i nowych technologii: PIRE – Polska Izba Rozwoju Elektromobilności, Ekoenergetyka, Royal Bees Recycling, E-Mobility Work Hub, Sehon Innovative Lackieranlagen GmbH Gechingen, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”.

Nowe przedsięwzięcie ma wzmocnić potencjał firm, a także zapewnić im możliwość rozwoju technologicznego poprzez dostęp do nowoczesnych rozwiązań, bazy edukacyjnej oraz transfer wiedzy.

Podczas wydarzenia odbyła się również premiera naszego raportu WSKAŹNIK E-MOBILITY 2022. Elektromobilność na terenie województwa dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego. Inwestycje. Trendy. Zatrudnienie. Eksport.

20230130_105111          20230130_104341          20230130_101521          20230130_105258          20230130_221842


Warsztaty dla uczniów klasy II Technikum logistycznego   z DZS w Biedrzychowicach


Toyota Boshoku Poland w Wykrotach – to firma z branży motoryzacyjnej zajmująca się produkcją poszyć siedzeń dla Toyoty oraz montażem siedzeń modeli hybrydowych dla takich marek jak BMW oraz MINI Cooper. Pobyt w przedsiębiorstwie uczniowie rozpoczęli od odbycia szkolenia w zakresie BHP. Wyposażeni zostali w podstawowe środki ochrony indywidualnej i dopiero wtedy udali się na teren zakładu. Młodzież miała możliwość zweryfikowania zdobytej wiedzy teoretycznej z praktyką w rzeczywistych warunkach pracy. W czasie wizyty uczniowie poznali organizację produkcji, system magazynowania i infrastrukturę magazynową, sposoby składowania, kompletowania i pakowania wyprodukowanych podzespołów, ich znakowaniem i identyfikacją. Przedstawiciele firmy omówili nowoczesne systemy zarządzania produkcją, takie jak kanban czy kaizen. W trakcie warsztatów obserwowali wykonywanie różnych prac, także przy wykorzystaniu środków transportu wewnętrznego w strefie przyjęć i wydań. Nowoczesne, ekologiczne i świetnie zarządzane przedsiębiorstwo wzbudziło duże zainteresowanie wśród uczniów.

Obraz3   Obraz2   Obraz4


Firma Dr. Schneider Automotive Polska Sp. z o.o.


Grupa przedsiębiorstw Dr. Schneider to wiodący producent najwyższej klasy elementów wyposażenia wnętrza samochodów: począwszy od innowacyjnych systemów nawiewnych, przez wysoce zintegrowane osłony, a skończywszy na złożonych modułach tablic rozdzielczych i konsol środkowych. Jako strategiczny partner naszych klientów pracujemy nad przełomowymi rozwiązaniami dla branży motoryzacyjnej przyszłości, a w naszej codziennej pracy zawsze kierujemy się hasłem: „Focus on Excellence“.
Marka Dr. Schneider jest znakiem innowacyjnego potencjału i estetyki, najwyższej jakości i doskonałości, niezawodności oraz poczucia odpowiedzialności. Podążając za naszą pasją do najnowszych technologii, fascynującego świata motoryzacji, ludzi i precyzji, wyznaczamy nowe standardy dla formy, funkcjonalności i techniki.
Dr. Schneider to rodzinna, niemiecka firma o międzynarodowym zasięgu działania, posiadająca swoje zakłady w: Niemczech, Polsce, Hiszpanii, Chinach i USA. Na całym Świecie blisko 4000 pracowników każdego dnia angażuje się dla firmy i regionu, urzeczywistniając tym samym naszą wizję, która brzmi: „Wspólnie sprawiamy, że samochód staje się jednym z najprzyjemniejszych miejsc na Ziemi”.

293744700_5454965314597923_4475558311186692279_n    293645446_5454965317931256_7308650454548160222_n   293573712_5454965304597924_3657563556445204727_n


Firma Dr. Schumacher Sp. z o.o.


Szukasz wyzwań? Chciałbyś współtworzyć przyszłość jednego z liderów branży kosmetyczno-dezynfekcyjnej? Lubisz się uczyć? Znasz środowisko SAP, a MS Office nie ma dla Ciebie tajemnic? Jeśli na powyższe pytania odpowiedź brzmi – tak – być może właśnie Ciebie szukamy. Zapraszamy do dynamicznego zespołu, w którym nie zabraknie wyzwań. Szczegóły oferty dostępne po kliknięciu w poniższy link.
https://my.teamio.com/recruit/public/vacancy…

293813493_824481671774129_6841330754374067978_n


Spotkanie uczniów z przedstawicielami firmy Technonicol-Insulation Sp. z o.o.


 28.04.2022 r. w auli Zespołu Szkół Mechanicznych w Bolesławcu odbyło się spotkanie z przedstawicielami Firmy Technonicol-Insulation Sp. z o.o. Tematem spotkania było zapoznanie uczniów z zakresem działalności przedsiębiorstwa oraz możliwościami współpracy z firmą.
Działając na rynku od 1993 roku fabryka wełny mineralnej Technonicol w Wykrotach zdobyła ogromne doświadczenie w produkcji materiałów hydroizolacyjnych, termoizolacyjnych i dźwiękoizolacyjnych. W związku z tym, dziś Technonicol proponuje rynkowi najnowocześniejsze materiały i technologie, łączące w sobie światowe doświadczenie i opracowania własnego centrum naukowo-badawczego, dostarcza pełną gamę asortymentu – wyroby ogólnobudowlane do izolacji poddaszy czy ścian działowych, jak i wełny do elewacji wentylowanych, ocieplanych metodą ETICS czy izolacji dachów płaskich. 17 w pełni certyfikowanych produktów przeznaczonych jest zarówno do izolacji domów jedno- i wielorodzinnych, jak i budynków przemysłowych czy też użyteczności publicznej.
Spotkanie było bardzo interesujące dla uczniów, pozwoliło zainteresowanym zdobyć informacje i deklaracje o możliwości odbycia stażu/pracy w czasie wakacji, a w dalszej perspektywie związania się na dłużej z firmą  Technonicol-Insulation.

Obraz3               Obraz2                Obraz1


Spotkanie w ramach Klastra SINOTAIC


Spotkanie Członków Polskiego Klastra IoT i AI SINOTAIC 30 marca 2022 r.

w Showroomie Innowacji IoT, RAWAink, Katowice
W programie:
1. Omówienie Konsorcjum EDIH i usług finansowanych przez KE.
2. Omówienie pozostałych projektów dla Klastra, nad którymi pracujemy.
3. #ShowroomIoT – promocja w miesiącu kwietniu i plan konferencji.
4. Przedstawienie się nowych Członków Klastra i tych, którzy z różnych względów nie mieli dotąd okazji aby opowiedzieć o swoich działaniach.
5. Utworzenie Grupy Roboczej Telekomunikacja i Cyberbezpieczeństwo – omówienie  propozycji wspólnych działań – Exatel
6. Przyjęcie Lidera Grupy Roboczej w poczet Rady Klastra.
7. Omówienie planu na WUF/czerwiec – UM Katowice
8. Kalendarz wydarzeń na 2Q – prezentacja i propozycje.
9. Film prezentujący technologie klastra.

            276038204_461852132395051_7982284969136925287_n    277749920_471906328056298_8713057700477342154_n          277758747_471906441389620_1986197753429799430_n

 


Poszukiwani pracownicy


W związku z intensywnym rozwojem firma Dr. Schneider Automotive Polska Sp. z o. o. poszukuje pracowników do zakładów w Radomierzu, Bolkowie i nowo powstającego zakładu produkcyjnego w Jeleniej Górze na Zabobrzu.
Naszą ofertę kierujemy do kandydatów na stanowiska:
produkcyjne – przy wykonywaniu prac montażowych, magazynierów z uprawnieniami na wózki widłowe, pracowników technicznych: mechaników, automatyków, serwisantów, narzędziowców w dziale utrzymania ruchu oraz pracowników biurowych w działach jakości i logistyki.
Oferujemy umowę o pracę na pełny etat, premie motywacyjne, bogaty pakiet socjalny, w tym między innymi prywatne ubezpieczenie na życie, opiekę medyczną, pracowniczy program emerytalny, dofinansowanie do posiłków w zakładowej kantynie oraz bezpłatne transporty z Jeleniej Góry, Bolkowa, Świerzawy, Kamiennej Góry, Lubawki i wielu innych miejscowości.
Jesteś zainteresowany pracą w naszej firmie? Z przyjemnością powitamy Cię w naszym zespole!
Nasze aktualne oferty pracy znajdziesz na stronach:
Wyślij swoje CV mailem na adres rekrutacja@dr-schneider.com
lub pocztą tradycyjną na adres firmy:
Dr. Schneider Automotive Polska Sp. z o.o., Radomierz 1d, 58-520 Janowice Wielkie.

Wizyta w firmie Dr. Schumacher Sp. z o.o.


Firma Dr. Schumacer otrzymała podziękowanie od Zarządu Kamiennogórskej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości za dobrą, konstruktywną i owocną współpracę, zaangażowanie oraz działania stymulujące rozwój kształcenia i szkolenia zawodowego w regionie województwa dolnośląskiego W imieniu prezesa Paula Stanka podziękowanie odebrał analityk finansowy w naszej firmie Dawid Drygajło. Chcemy być firmą innowacyjną, nowoczesną, wyznaczającą trendy., dlatego angażujemy się w inicjatywy edukacyjne. Nasze działania są dostrzegane i doceniane. To bardzo motywujące. W tej strefie aktywnie działamy między innymi w Strefowym Klastrze Edukacyjnym. Dziękujemy Pani Dagmarze Helenie Gęborys Wiceprezes SSEMP S.A. za wizytę w naszym Zakładzie.

           272877186_727436828145281_1249197812443325408_n                                 272895813_727436824811948_8068850463587831391_n


Przystąpienie do konsorcjum Polskiego Klastra IoT i AI – SINOTAIC


29.10.2021 r. Zarząd Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości podpisał deklarację przystąpienia w charakterze Członka Klastra do konsorcjum Polskiego Klastra IoT i AI – SINOTAIC.

Polski Klaster IoT i AI tworzy wielopłaszczyznową platformę współpracy sprzyjającą połączeniu i wykorzystaniu potencjału zrzeszonych w jego ramach podmiotów na rzecz promocji i rozwoju Internetu Rzeczy i Sztucznej Inteligencji w Polsce. Jednym z głównych jego zadań jest rozwijanie trwałej współpracy pomiędzy sektorem naukowym i biznesowym, której głównym celem jest tworzenie produktów i rozwiązań dla Internetu Rzeczy z wykorzystaniem Sztucznej Inteligencji spełniających najwyższym standardom jakości ze szczególnym uwzględnieniem cyberbezpieczeństwa, pozwalającej na realizację wspólnych projektów badawczych i wdrożeniowych oraz efektywny transfer i komercjalizację ich wyników w ramach działalności biznesowej.

20211029_113135          20211029_114941      20211029_100418       IMG-20211029-WA0005


Konferencja VR&AR Przemysł 4.0 


30.09.2021 roku przedstawiciele Strefowego Klastra Edukacyjnego uczestniczyli w konferencji stacjonarnej w ramach Akademii Rozwoju Przemysłu 4.0 pn. „Odkrywamy tajemnice VR & AR. Jak technologie immersyjne zmieniają polski biznes?”Wirtualna Rzeczywistość (Virtual Reality) i Rozszerzona Rzeczywistość (Augmented Reality) to przykłady technologii immersyjnych zmieniających otaczający nas świat. Eksperci z firm technologicznych i przemysłowych, przedstawiciele administracji samorządowej, prelegenci odsłaniający kulisy VR & AR szukali odpowiedzi:

 • Jak efektywnie wykorzystać możliwości VR&AR?
 • Jak dzięki technologiom immersyjnym przyspieszyć rozwój firmy i zwiększyć jej konkurencyjność ?
 • Jak zmienia się Human Resources w dobie transformacji cyfrowej?

               20210930_122601 (2)        20210930_103357         20210930_103754 (2)


Zasady kształcenia praktycznego dla zdających egzaminy w kształceniu zawodowym


Od poniedziałku, 19 kwietnia br. uczniowie i słuchacze przystępujący do egzaminu zawodowego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w sesji czerwiec-lipiec br., mogą realizować zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe) stacjonarnie w miejscu ich prowadzenia, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, w określonych warunkach organizacyjnych.

Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w ramach praktycznej nauki zawodu dla tych uczniów i słuchaczy mogą być prowadzone w grupach umożliwiających zachowanie dystansu społecznego, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 16 godzin tygodniowo. Dotyczy to szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego realizujących praktyczną naukę zawodu w ramach kształcenia zawodowego lub ustawicznego.

Praktyczna nauka zawodu u pracodawców

Przy zachowaniu zasad właściwych dla zakładów pracy możliwe będzie także prowadzenie praktycznej nauki zawodu u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych. Utrzymane zostały przepisy dotyczące praktyk zawodowych dla uczniów klas i semestrów programowo najwyższych kształcących się w zawodach morskich oraz praktycznej nauki zawodu (zajęć praktycznych i praktyk zawodowych) w szkołach kształcących w zawodzie technik pożarnictwa.

Praktyki młodocianych pracowników z III klas branżowych szkół I stopnia

Uczniowie III klas branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, będą odbywać zajęcia praktyczne u pracodawców, o ile u danego pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić ich zdrowiu.

Podstawa prawna:

 


TECHNONICOL POLSKA


Polska to bardzo dobre miejsce do inwestowania. Kilka miesięcy temu zakończyliśmy budowę fabryki, produkującej wełnę mineralną, która już działa na pełnych obrotach.
Już na etapie budowy pierwszego zakładu, podjęliśmy decyzję o kolejnej inwestycji w tym miejscu.
Z ogromną przyjemnością informujemy, że rozpoczynamy budowę fabryki membran PVC w Wykrotach na Dolnym Śląsku. Zakład powstaje na sąsiedniej działce, obok poprzedniej inwestycji.
Planowane zakończenie prac szacujemy na pierwsze półrocze 2023 roku.
O postępach prac będziemy Was informować.
Podkreślmy, że systemy dachowe o dużej wytrzymałości, wyprodukowane z membran syntetycznych, to nowoczesne rozwiązanie, które łączy w sobie niezawodność i szybkość instalacji.

191795924_1007771933089224_8622128173700721924_n (3)                                         191795924_1007771933089224_8622128173700721924_n (2)


II Warsztaty – Atlas Kompetencji Gospodarczych Dla Rozwoju

Polsko-Saksońsko-Czeskiej Współpracy Przedsiębiorców – Zittau

Projekt UE DigiNetPolSax „Digitalizacja na rzecz wspólnego obszaru gospodarczego”


Strefowy Klaster Edukacyjny uczestnikiem II Warsztatów DigiNetPolSax. Cyfrowy Atlas Kompetencji to projekt mający na celu opracowanie bazy danych firm z interaktywną mapą w regionie polsko-czesko-saksońskim. Budowana jest platforma internetowa stwarzająca możliwość wyszukiwania potencjalnych partnerów kooperacyjnych. Wykorzystując dostępny na stronie formularz można będzie dodać własną firmę lub funkcjonujące firmy w regionie. Dodatkowo będzie można umieszczać informacje dotyczące organizacji konferencji i imprez w regionie, jak również pojawią się mapy z terenami inwestycyjnymi. Informacje zamieszczane będą w języku ojczystym oraz w języku angielskim. Po wypełnieniu formularza firma znajdzie się na mapie.


 

bef156ca1e32e101232ceb828a0e3be6-0bef156ca1e32e101232ceb828a0e3be6-1


„Jeleniogórska Liga Robotów”


17.06.2019 r. zakończyły się rozgrywki uczniów szkół podstawowych w Jeleniogórskiej Lidze Robotów. Strefowa firma Dr Schneider Automotive Polska Sp. z o.o. zakupiła zestawy „Mindstorms” do budowy robotów.


Targi Pracy „Twoja Przyszłość z Pracodawcą”


16.04.2019 r. odbyły się Targi Pracy „Twoja Przyszłość z Pracodawcą” w Auli Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pracownicy SSEMP S.A. mieli możliwość przekazać studentom oraz młodzieży m. in. informacje na temat funkcjonowania Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości, możliwości zatrudnienia w firmach strefowych / odbycia staży wakacyjnych. Wiele firm z regionu przedstawiało oferty pracy,a instytucje wspierające rynek pracy i edukację udzielały informacji o możliwości rozwoju kariery zawodowej.


Briefing Rynku Pracy w Subregionie Jeleniogórskim


W subregionie jeleniogórskim stopa bezrobocia wynosi obecnie 7,4% (stan na 04.2019). Pan Bartosz Kotecki wicedyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy poinformował zebranych, że  ciągu 10 lat do Powiatowych Urzędów Pracy trafiło ok. pół miliona osób bezrobotnych, a blisko połowa z nich znalazła zatrudnienie. Obecnie najniższa stopa bezrobocia na koniec lutego 2019 r. wynosiła 1,9% we Wrocławiu i powiecie wrocławskim,  natomiast najwyższa w powiatach: górowskim 16%, złotoryjskim 14,7%  i wałbrzyskim ziemskim 14,4%.

W trakcie briefingu przedstawiono sposoby likwidowania barier w dostępie do rynku pracy dla młodych matek oraz osób niepełnosprawnych.

Wymianie doświadczeń  towarzyszyła wystawa zbiorów z okazji 100–lecia Publicznych Służb Zatrudnienia dotyczących Publicznych Służb Zatrudnienia od czasu ich powstania, czyli w zasadzie II RP. Pan Waldemar Grzędziak, dyrektor PUP w Oleśnicy – autor wystawy poinformował zebranych, że od 15 lat gromadzi dokumenty, które dotyczą spraw bezrobocia, a wśród nich znajduje się Dekret Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego z 27 stycznia 1919 roku o powołaniu państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami.

(źródło: TV Dami Jelenia Góra)


Wizyta przedstawicieli Strefowego Klastra Edukacyjnego w firmie AUTOCAM Poland Sp. z o.o.


W dniu 05.06.2018 r. odbyła się wizyta przedstawicieli Strefowego Klastra Edukacyjnego w firmie AUTOCAM Poland Sp. z o.o. w celu podjęcia wspólnych działań związanych z szerszym promowaniem kształcenia zawodowego w szczególności w szkole branżowej. Firma od kilku lat prowadzi kształcenie młodocianych pracowników oraz uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze. Stale promuje szkolnictwo zawodowe w zawodzie operator obrabiarek skrawających CNC i zachęca uczniów gimnazjum oraz szkół podstawowych do podejmowania kształcenia w tym zawodzie. Zakład specjalizuje się w produkcji wałków napędowych wycieraczek, elementów do przesuwania foteli samochodowych, części układów kierowniczych. Wszystkie elementy charakteryzują się bardzo wysoką precyzją.

Zachęcamy wszystkich absolwentów szkół gimnazjalnych do podejmowania kształcenia w tym zawodzie!

 


Firmy znajdujące się w obszarze Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości poszukują następujących pracowników :


Firma WEBER-HYDRAULIKA Sp. z o. o.

–        Operatorów CNC – tokarki i frezerki

–        Spawaczy

–        Monterów

–        Lakierników

–        Inżynierów

–        Konstruktorów

Firma oferuje : miejsce pracy w stabilnej firmie, umowę o pracę, motywujący system wynagrodzeń, możliwość rozwoju, częściowy zwrot kosztów dojazdu.

Firma TOYOTA BOSHOKU POLAND Sp. z o. o.

–        Elektromechanika

Atrakcyjne wynagrodzenie oraz bonusy : prywatna opieka medyczna w całości finansowana przez pracodawcę, dofinansowanie do programu Multisport, owocowe środy, premia frekwencyjna, dodatek dojazdowy, premia roczna do wysokości pensji podstawowej.

Firma RENA Polska Sp. z o. o.

–        Monter wyrobów tworzyw sztucznych

–        Tokarz

–        Operator maszyn CNC

–        inne ( w tym administracyjno – biurowe )

 


drschneider logo


Firma Dr. Schneider Automotive Polska Sp. z o.o.  to rodzinna niemiecka firma o międzynarodowym zasięgu działania – wiodący producent elementów z tworzyw sztucznych dla przemysłu motoryzacyjnego. Daje pracę ponad 3600 osobom w 10 krajach na 4 kontynentach. Dr. Schneider Automotive Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Radomierzu k. Jeleniej Góry to jeden z zakładów produkcyjnych grupy, zatrudniający ponad 1400 pracowników. Firma od wielu lat podejmuje szereg różnorodnych form współpracy ze szkołami kształcącymi zawodowo i uczelniami wyższymi.

W roku 2017 firma zorganizowała praktyki zawodowe dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych:

 • 2 uczniów kształcących się w zawodzie technik mechanik z Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze oraz 2 uczniów kształcących się w zawodzie technik mechanik z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze odbyło praktykę zawodową w dziale budowa maszyn;
 • 3 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze odbyło praktykę zawodową w dziale utrzymania ruchu – montaż;
 • 2 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych w Zgorzelcu w dziale jakości.

W ramach współpracy z uczelniami wyższymi zostały zrealizowane następujące praktyki studenckie:

 • w dziale budowa maszyn praktykę od 03.07-30.07.2017 r. realizował 1 student Politechniki Warszawskiej;
 • w dziale konstrukcji, w dziale budowa maszyn i dziale jakości  7  studentów Politechniki Wrocławskiej;
 • 3 studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu realizowała staże studenckie w ramach projektu „Staże na start” w działach: logistyka i planowanie produkcji, utrzymanie ruchu montaż i w dziale jakości.

W ramach realizowanego projektu „Obudź swój potencjał YEI”  Dolnośląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP – 1 osoba odbywała staż w firmie Dr. Schneider w dziale logistyka i planowanie produkcji.

Dodatkowym działaniem firmy w ramach współpracy z Zespołem Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze w marcu 2017 r. zorganizowała wizytę studyjną w zakładzie pracy dla 6 uczniów z Niemiec w ramach wymiany szkolnej.

Przedstawiciele firmy w czerwcu 2017 r. uczestniczyli w Giełdzie Nauki i Pracy organizowanej przez Karkonoską Szkołę Wyższą oraz corocznie uczestniczą w Akademickich Targach Pracy organizowanych przez Fundację Manus przy Politechnice Wrocławskiej. Prowadzą również wykłady nt. tworzyw sztucznych połączone z prezentacją firmy na Politechnice Częstochowskiej i Politechnice Wrocławskiej.

Przedstawiciele spółki są przekonani, że inwestując długofalowo we współpracę ze szkołami i uczelniami zwiększają szanse na przygotowanie wysoko wykwalifikowanych pracowników, uczniowie i studenci mają szanse poznać rzeczywiste warunki pracy i zapoznać się z nowymi technologiami.

Firma Dr. Schneider przewiduje zatrudnienie dla absolwentów zarówno szkół ponadgimnazjalnych, jak i absolwentów szkół wyższych.


tbai new logo


Firma Toyota Boshoku Poland powstała w styczniu w 2009 roku i jest częścią światowej grupy Toyota Boshoku, założonej w 1918 roku, która produkuje komponenty dla przemysłu samochodowego w ponad 100 zakładach na 5 kontynentach.

Produkcja masowa w zakładzie w Wykrotach rozpoczęła się w czerwcu 2011 roku. Toyota Boshoku Poland specjalizuje się w produkcji zaawansowanych technicznie podzespołów stanowiących elementy siedzeń samochodowych: szkielety ram siedzeń oraz kompletne pokrycia siedzeń do Toyoty Yaris, kompletnych siedzeń do BMW i3 i BMW i8 oraz do modeli Mini. Rocznie produkcja przekracza 200 000 kompletów pokryć siedzeń. Zakład zatrudnia ponad 1000 osób (źródło: Toyota Boshoku Poland Sp. z o.o.).

Firma w 2017 roku podjęła szeroką współpracę ze strefowymi szkołami zawodowymi i uczelniami wyższymi:

·         specjaliści działu HR przeprowadzili szkolenia z doradztwa zawodowego dla uczniów z czterech szkół: we wrześniu 2017 r.  w Zespole Szkół Mechanicznych w Bolesławcu, Zespole Szkół Elektronicznych w Bolesławcu oraz Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra. H. Sucharskiego w Bolesławcu, natomiast w październiku 2017 r. w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze;

·         w miesiącu grudniu odbyła się wizyta studyjna w zakładzie. 28 uczniów z Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze zostało zapoznanych z działalnością i historią  firmy, ze strukturą organizacyjną oraz z produktami finalnymi. Etapem końcowym wizyty było przeprowadzenie ankiety ewaluacyjnej oraz Quiz wiedzy na temat firmy TBPL. Trzech uczniów otrzymało nagrody ufundowane przez władze firmy tj. 2 plecaki oraz POWER BANK, dodatkową nagrodą dla wszystkich uczestników wizyty studyjnej  było to, że zakład Toyota Boshoku sponsorował  całe przedsięwzięcie;

·         w okresie letnim firma prowadziła staże wakacyjne dla studentów dolnośląskich uczelni;

·         23 lutego 2018 roku zaplanowana jest wizyta studyjna dwóch szkół z Bolesławca.

W ramach współpracy ze Strefowym Klastrem Edukacyjnym planowane są kolejne formy współpracy m. in. objęcie patronatem klasy, wizyty studyjne, staże wakacyjne dla uczniów szkól średnich i inne.

Chętnym absolwentom firma oferuje pracę w zakładach oraz możliwość dalszego zdobywania doświadczenia. Toyota Boshoku Poland Sp. z o.o. gwarantuje stabilną pracę w prężnie rozwijającej się firmie.


weber logo


Firma Weber-Hydraulika Sp. z o.o. w Wykrotach to firma, która opracowuje wysokiej jakości cylindry, bloki kontrolne, układy kierownicze i zawieszenia, zawory i zespoły do mobilnych maszyn roboczych, pojazdów użytkowych i obrabiarek, a także sprzęt ratowniczy. Jako innowacyjny partner biznesowy firma realizuje zaawansowane, specyficzne dla aplikacji rozwiązania systemowe zgodnie z wymaganiami klienta.

Firma Weber-Hydraulik podejmuje szeroką współpracę ze strefowymi szkołami zawodowymi:

1.      W ramach współpracy firmy z Zespołem Szkół Mechanicznych w Bolesławcu organizowane są:

·         od 2009 r. miesięczne praktyki zawodowe dla uczniów technikum;

·         wycieczki zawodoznawcze;

·         akcje wspierające promocję kształcenia zawodowego w regionie poprzez sponsorowanie materiałów promocyjnych;

·         spotkania z uczniami nt. „Jak efektywnie szukać pracy”;

·         płatne staże wakacyjne dla uczniów;

·         akcje wspierające realizację projektów edukacyjnych;

·         spotkania z zespołami nauczycieli dotyczące opracowywania programów nauczania w celu dostosowania treści nauczania do potrzeb pracodawców,

·         konkursy zawodoznawcze;

·      zajęcia specjalizacyjne „Sterowanie procesem produkcji z wykorzystaniem sterownika PLC” dla uczniów klasy czwartej technikum mechatronicznego na terenie zakładu. Przeprowadzone zajęcia pozwoliły uczniom zdobyć nowe doświadczenia, wiedzę i umiejętności, a pracownikom poznać umiejętności uczniów w praktyce w rzeczywistych warunkach pracy.

2.      Kierownik Działu Kadr – Pani Danuta Wawrzkiewicz we wrześniu 2017 r. przeprowadziła szkolenia z doradztwa zawodowego dla uczniów w trzech szkołach: Zespole Szkół Mechanicznych w Bolesławcu, Zespole Szkół Elektronicznych w Bolesławcu oraz Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra. H. Sucharskiego w Bolesławcu. Z punktu widzenia doradztwa zawodowego była to znakomita forma ukazania różnych aspektów pracy w danym zawodzie.

3.   13 luty 2018 r. wizyta studyjna uczniów pierwszej klasy technikum mechatronicznego Zespołu Szkół Mechanicznych w zakładzie, który działa na terenie Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości w Wykrotach. Pani Danuta Wawrzkiewicz z firmy Weber-Hydraulika przedstawiła profil całej firmy i zakładu w Wykrotach. Przekazała również informacje o kwalifikacjach jakie wymagane są od przyszłych pracowników, a także ,możliwości zatrudnienia np. w okresie wakacyjnym. Bezcenne było spotkanie z pracownikami firmy, uzyskanie informacji o interesujących zagadnieniach związanych z branżą, zobaczenie najnowocześniejszych działów firmy a przede wszystkim poznanie warunków rekrutacji i wymagań dotyczących przyszłych pracowników

Wszelkie wspomniane formy współpracy przyczyniają się do podniesienia prestiżu szkoły i braku problemów z naborem, co obecnie jest sporym osiągnięciem. Największym sukcesem jest jednak to, że uczniowie dzięki współpracy z pracodawcami bardzo dobrze odnajdują się na rynku pracy.

Organizacja kształcenia na konkretne potrzeby firm daje gwarancję zatrudnienia dla absolwentów szkół. Uczniowie zdobywają cenione umiejętności i kompetencje na lokalnym rynku pracy. Wzajemna długofalowa współpraca owocuje dobrym przygotowaniem uczniów do podjęcia pracy i stwarza szansę na przygotowanie wysoko wykwalifikowanych pracowników.