Lokalizacja

Home \ Lokalizacja

Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości zlokalizowana jest na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. Teren ten charakteryzuje się rozwiniętą gospodarką wielosektorową, dynamicznym rozwojem małych i średnich przedsiębiorstw oraz wysokim poziomem usług.

Dolny Śląsk (stolica – Wrocław) leży na przecięciu szlaków komunikacyjnych wschód – zachód i północ – południe. Jego zachodnie i południowe granice są jednocześnie granicami Rzeczpospolitej Polskiej z Republiką Federalną Niemiec i Republiką Czeską. Wrocław stanowi centrum ekonomiczne, gospodarcze, kulturalne i akademickie regionu.

Wielkopolska (stolica – Poznań) usytuowana na skrzyżowaniu ważnych europejskich powiązań komunikacyjnych. Krzyżują się tu szlaki komunikacyjne, wiodące z Berlina przez Poznań, Konin i Warszawę do Moskwy oraz z Pragi przez Wrocław, Leszno, Poznań na wybrzeże Bałtyku. Poznański port lotniczy „Ławica” pełni funkcje lotniska krajowego i międzynarodowego. Zróżnicowany przemysł, rolnictwo, dobrze rozwinięte usługi i wciąż rozbudowywana infrastruktura tworzą dobre warunki dla dalszego rozwoju Wielkopolski.

Województwo Dolnośląskie

Powiat bolesławiecki

Bolesławiec - Gmina miejska

boleslawiec-miasto  ikona-info

Bolesławiec – gmina miejska – miasto w Polsce, w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu bolesławieckiego, historycznie leżące na Dolnym Śląsku. Przez miasto przepływa rzeka Bóbr, okoliczne obszary leśne należą do Borów Dolnośląskich. W latach 1975–1998 miasto należało administracyjnie do województwa jeleniogórskiego.

Bolesławiec - gmina wiejska

wojt-boleslawiec-maleboleslawiec-gmina-wiejska ikona-info

Gminę wiejską Bolesławiec tworzy 29 sołectw, które zamieszkuje ponad 14 tysięcy mieszkańców. Powierzchnię gminy zajmują w prawie 50% lasy. Obszar bogaty jest w atrakcje przyrodnicze, warto zwiedzić m.in. park w Dąbrowie Bolesławieckiej, 400-letni dąb szypułkowy „Lach” w Trzebieniu Małym oraz jaskinię, będącą pozostałością z epoki lodowcowej czy pomnik huzara Nataloszki w Kruszynie. Niezwykle interesującymi obiektami zabytkowymi są pochodzące z XVIII – XX w. (w Kruszynie i Łaziskach) oraz z XVI w. (w Ocicach) domy przysłupowe. Atrakcyjna lokalizacja na skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych (autostrad A4 i A18) sprawia, że Gmina Bolesławiec jest miejscem doskonałym do rozwoju przedsiębiorczości.

Gromadka

gromadka  ikona-info

Gmina Gromadka jest położona w północno-wschodniej części powiatu bolesławieckiego na obszarze regionu makroregionu Niziny Śląsko-Łużyckiej. Obszar gminy jest w 70% zalesiony, co stanowi potencjalny czynnik rozwoju turystyki. Gmina jest obszarem o charakterze przemysłowo-rolniczym z zalążkami nowoczesnego przemysłu chemicznego i przetwórstwa artykułów produkcji rolnej. Geneza Gminy Gromadka umiejscawia prapoczątki najstarszych miejscowości położonych na obszarze gminy w XIV wieku, jednak historyczny wizerunek ukształtowany został w XIX w (gromadka.pl).

Nowogrodziec

burmistrz-nowogrodziec nowogrodziec ikona-info

Nowogrodziec – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Nowogrodziec. Nowogrodziec jest lokalnym ośrodkiem usługowo-handlowym, i przemysłowym. W pobliskiej wsi Wykroty utworzono podstrefę SSEMP S.A. Nowogrodziec/ Wykroty. W odległości 300 m od granic strefy, na nowo wybudowanej autostradzie A-4 (Jędrzychowice – Wrocław – wschodnia granica kraju) znajduje się węzeł zjazdowo-wjazdowy Godzieszów.

Warta Bolesławiecka

wojt-wartaboleslawiecka-male warta-bloeslawiecka ikona-info

Gmina Warta Bolesławiecka leży w powiecie bolesławieckim, w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego. Przez teren gminy biegnie międzynarodowa magistrala kolejowa E50 oraz autostrada A4. Gmina posiada doskonałe położenie z uwagi na bliskość Niemiec i Czech. Gmina jest w pełni zwodociągowana, skanalizowana; 100% dróg posiada nawierzchnię asfaltową, nowoczesne energooszczędne oświetlenie uliczne, mieszkańcy mają dostęp do sieci gazowej, posiada nowoczesną oczyszczalnię ścieków, nowoczesną stację redukcyjną. Gmina Warta Bolesławiecka posiada aktualnie obowiązujące miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego miejscowości wchodzących w jej skład; tereny inwestycyjne dla potencjalnych inwestorów wraz z planowanymi uzbrojeniami w media tych terenów oraz dobrze przygotowaną kadrę administracyjną.

Osiecznica

wojt-osiecznica-male osiecznica ikona-info

Gmina Osiecznica– Przyjazna Gmina to gmina wiejska położona w powiecie bolesławieckim, w województwie dolnośląskim. Gmina położona jest na obszarze kompleksu leśnego Bory Dolnośląskie, a ściślej mówiąc, w zachodniej części tegoż kompleksu, tzn. w Puszczy Bolesławiecko-Zgorzeleckiej. Gmina Osiecznica dysponuje bardzo dobrą siecią drogową. Z Osiecznicy można szybko i sprawnie dojechać do Wrocławia oraz Berlina (przez gminę przebiegają dwie autostrady: A4 i A18), a także do takich miejscowości regionu jak Świeradów Zdrój, Jelenia Góra, Bolesławiec czy Żagań.

Powiat jeleniogórski

Jelenia Góra

jerzy-luzniak-prezydent-jeleniej-gory jelenia ikona-info

Jelenia Góra – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, w śródgórskiej Kotlinie Jeleniogórskiej, nad rzeką Bóbr. Miasto jest również siedzibą powiatu jeleniogórskiego, Zarządu Karkonoskiego Parku Narodowego oraz polską stolicą Euroregionu Nysa. Jelenia Góra leży na skrzyżowaniu ważnych dróg: najważniejszą z nich jest droga krajowa nr 3 Świnoujście-Jakuszyce która łączy Jelenią Górę z Morzem Bałtyckim.

Janowice Wielkie

Kamil-Kowalski janowice ikona-info

Janowice Wielkie – wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim, w gminie Janowice Wielkie. Malownicze doliny rzeczne i leśne tereny z wieloma potokami są wymarzonym celem pieszych wędrówek, a liczne skałki o fantazyjnych kształtach to raj dla amatorów wspinaczki. Janowice Wielkie wraz z Trzcińskiem, dzięki położeniu na linii Wrocław – Jelenia Góra, są najpopularniejszymi punktami wyjściowymi w Rudawy Janowickie.

Jeżów Sudecki

jezow-sudecki  ikona-info

Jeżów Sudecki Położony jest w południowo-wschodniej części województwa dolnośląskiego, powiat jeleniogórski, na wzgórzach Gór Kaczawskich odznaczających się bogactwem form morfologicznych. Jeżów Sudecki ma bardzo bogatą historię sięgającą początków XIII w. Wspaniałe zabytki znajdujące się na terenie gminy stanowią świadectwo wielowiekowej historii. Lubiącym aktywny sposób spędzania wolnego polecamy wyprawę na górę Szybowcową, znajdującą się na wysokości 561 m n.p.m. Na szczycie znajduje się lądowisko, a jej zbocza to raj dla lotniarzy i paralotniarzy. Teren góry Szybowcowej jest wspaniałym miejscem spacerowym jak i widokowym na panoramę Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy. Na przeciwległym wzgórzu w Dziwiszowie – Łysej Górze znajduje się dośnieżany stok z 4 wyciągami narciarskimi. Jednym z najpiękniejszych miejsc w gminie jest schronisko „Perła Zachodu” w Siedlęcinie, położone nad urokliwym jeziorem Modrym w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru – rozciąga się na powierzchni 1 794 ha oraz w naturalnych zespołach lasów Gór Kaczawskich (jezowsudecki.pl).

Kowary

wojt-kowary-male herb-kowary ikona-info

Kowary położone są w południowo-wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej u podnóża Karkonoszy i Rudaw Janowickich, na skrzyżowaniu dawnych traktów handlowych. Miasto charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą terenu /420-1280 m n.p.m./ i zróżnicowanymi warunkami klimatycznymi. Miasto Kowary (Gmina Miejska Kowary) leży w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego oraz w południowo-wschodniej części powiatu jeleniogórskiego. Gmina Miejska Kowary usytuowana jest w Dolinie Jedlicy oraz na masywach górskich Karkonoszy i Rudaw Janowickich na poziomie 420-1266 m n.p.m. Z ogółu 735 przedsiębiorstw najwięcej podmiotów gospodarczych zgrupowanych jest w sekcjach: handel i naprawy pojazdów samochodowych, działalność związana z obsługą rynku nieruchomościami oraz przemysł i budownictwo.

Karpacz

karpacz  ikona-info

Karpacz to jedno z najpiękniejszych karkonoskich miast. Odwiedzane jest przede wszystkim ze względu na malownicze położenie u stóp Karkonoszy i ich najwyższego szczytu – Śnieżki. Oferuje turystom niezliczone możliwości spędzenia wolnego czasu – kilkadziesiąt kilometrów szlaków turystycznych i ścieżek spacerowych dla turystyki pieszej, znakomite warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego, tory saneczkowe zimowe i całoroczne, wspinaczka, quady i sporty ekstremalne. A po wysiłku coś dla duszy i dla ciała. Muzea, wystawy, baseny, SPA, kręgielnie, dyskoteki, restauracje i stylowe kawiarnie. Wierzymy, że każdy z Państwa znajdzie tu coś dla siebie (karpacz.pl).

 

Mysłakowice

myslakowice  ikona-info

Mysłakowice – Zapraszamy Państwa na wędrówkę w Dolinę Pałaców i Ogrodów, do „niebiańskiej okolicy”, gdzie są „potężne góry na południu i spokojna sielskość na północy”. Gdzie królują lasy, stawy, gaje i najpiękniejsze łąki. Gdzie wielonarodowe i wielokulturowe dziedzictwo jest dumą obecnych mieszkańców gminy, inspiracją do wzbogacania swojej małej ojczyzny własną wyobraźnią i pracą, dla zadowolenia odwiedzających ją turystów. W gminie Mysłakowice położonej między Karkonoszami i Rudawami Janowickimi, w widłach rzeki Łomnicy, Jedlicy i Bobru, wśród wzgórz cudownie wkomponowane w przyrodę zamki i pałace stanowią unikalne zespoły parkowo-pałacowe tworząc niezwykle cenny historyczny krajobraz kulturowy. Proponujemy Państwu odwiedzenie letnich rezydencji, które przez stulecia były własnością arystokratycznych rodów m.in. Schafgotschów, rodziny Zedlitz oraz Hohenzollernów, a na początku XIX w zlokalizował tu swoją rezydencję król pruski Fryderyk Wilhelm III (myslakowice.pl).

Piechowice

zdjęcie-profilowe-burmistrza-2015 piechowice ikona-info

Piechowice – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim. Miejscowość leży nad Kamienną, niewielką rzeką dorzecza Odry, dopływem Bobru oraz uchodzącym doń w Piechowicach dopływem – Małą Kamienną. Piechowice leżą na trasie drogi krajowej nr 3, która przebiega na odcinku Świnoujście – Jakuszyce oraz stanowi polską część międzynarodowej trasy E65 z Malmö do Chania.

Podgórzyn

podgorzyn  ikona-info

Gmina Podgórzyn leży na granicy dwóch mezoregionów – krain przyrodniczych, Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Zacznijmy od południa, czyli od strony granicy z Czechami. Południową część gminy zajmują wysokie góry – Karkonosze. Najwyższe wzniesienia Karkonoszy na tym terenie to Smogornia – 1489 m n.p.m., Mały Szyszak – 1435 m n.p.m. i Tępy Szczyt – 1387 m n.p.m. Z powodu ostrego i zmiennego klimatu szczyty są porośnięte przez roślinność typu alpejskiego. Teren ten jest chroniony w ramach Karkonoskiego Parku Narodowego (547,3 ha na terenie gminy). Dzięki porastającym szczyty niskim krzewom kosodrzewiny widoki ze szczytów są przepiękne. Niższe, porośnięte lasami góry na północ od szczytów to Pogórze Karkonoszy. Mieszane lasy świerkowe, bukowe, dębowe są poprzecinane całą masą spływających ze szczytów kamienistych potoków. W niektórych miejscach spadek terenu jest tak duży, że tworzą one malownicze kaskady i wodospady (np. wodospad Podgórnej i kaskady Myi w Przesiece) (podgorzyn.pl).

 

Stara Kamienica

stara-kamienica  ikona-info

Stara Kamienica – Z tego miejsca możemy podziwiać panoramę Gór Izerskich, Pogórza Izerskiego, Karkonoszy, Gór Kaczawskich oraz Kotlinę Jeleniogórską. Na szczyt prowadzą szlaki turystyczne ze Szklarskiej Poręby. Różnica pomiędzy najniższym a najwyższym punktem starokamienickiej ziemi to 798 m, które w prostej linii dzieli odległość 15 km. Na obszarze Gminy Stara Kamienica zostały utworzone obszary ochrony NATURA 2000: „Góry Izerskie”, „Łąki Gór i Pogórza Izerskiego”. Jednym z najsłynniejszych miejsc ochrony przyrody to „Rezerwat Krokusów w Górzyńcu”. Obfitość gatunkowa flory i fauny (z licznymi gatunkami chronionymi) najlepiej świadczy o atrakcyjności przyrodniczej okolicy (starakamienica.pl).

 

Szklarska Poręba

szklarska-poreba  ikona-info

Szklarska Poręba – to miasto przepięknie położone w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów na wys. 440-1471 m npm, od południa na stokach Karkonoszy z kulminującą nad miastem Szrenicą ( 1362 m npm ), od północy na stokach Gór Izerskich z Wysokim Kamieniem ( 1058 m npm ) i Czarną Górą ( 965 m npm ), zaś od wschodu wzniesienia Przedgórza Karkonoszy oddzielają miasto od Kotliny Jeleniogórskiej. Szklarska Poręba pretenduje do miana Mineralogicznej Stolicy Polski, a oferta mineralogiczna z każdym rokiem staje się coraz bogatsza. Powszechnie występujących w Karkonoszach i Górach Izerskich minerałów sklasyfikowano ponad 50, a wiele z nich ma własności kamieni szlachetnych i półszlachetnych (szklarskaporeba.pl).

 

 

Powiat kamiennogórski

Kamienna Góra

wojt-kamiennagora-male kamienna ikona-info

Kamienna Góra – miasto w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu kamiennogórskiego i gminy wiejskiej Kamienna Góra. W mieście krzyżują się drogi: krajowa 5 (Świecie – Lubawka) oraz krajowa 367 (Jelenia Góra – Wałbrzych). Miasto dzielą niewielkie odległości z Wrocławiem (około 100 km) oraz ze stolicą Czech – Praga (około 130 km). Jest to obszar atrakcyjny turystycznie. Rozwija się tutaj turystyka krajoznawcza ukierunkowana na zwiedzanie obiektów, budynków, miejscowości, a także turystyka militarna (podziemia Arado), turystyka piesza i religijna. Jako obszar przemysłowy Kamienna Góra jest związana z przemysłem włókienniczym, spożywczym i maszynowym. W mieście przy ulicy Papieża Jana Pawła II 11A znajduje się siedziba SSEMP S.A.

Krzeszów

patryk-straus krzeszow ikona-info

Krzeszów – wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Kamienna Góra. Atrakcyjność gminy Kamienna Góra podnosi korzystne położenie przy drodze krajowej nr 371 oraz projektowanej drodze ekspresowej S-3. Przemysł lokalny oparty jest na wydobyciu i przerobie miejscowych surowców mineralnych, takich jak dolomity, gliny ceramiczne czy amfibolity. Działają zakłady o dużym potencjale gospodarczym, reprezentujące branże: chemiczną i samochodową. Ogółem na terenie gminy funkcjonuje ponad 500 podmiotów gospodarczych.

Lubawka

ewa-kocemba lubawka ikona-info

Lubawka – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Lubawka, w Bramie Lubawskiej, u podnóża Gór Kruczych (Góry Kamienne) w Sudetach Środkowych. Ukształtowany wielofunkcyjny charakter miasta i gminy stwarza możliwość harmonijnego rozwoju przemysłu i drobnej wytwórczości, rolnictwa i leśnictwa, mieszkalnictwa i usług, turystyki i rekreacji. Znalazły tu swoją siedzibę przedsiębiorstwa i zakłady o charakterze produkcyjnym, usługowym i handlowym.

Marciszów

  marciszow  ikona-info

Gmina wiejska Marciszów (obecnie jedna z czterech gmin powiatu kamiennogórskiego), położona w południowo-wschodniej części byłego województwa jeleniogórskiego, zajmuje powierzchnię 82 km2. Powierzchnia gminy stanowi ponad 20,7% powiatu, a pod względem obszaru jest to jedna z mniejszych jego gmin. Gmina Marciszów położona jest na pograniczu Sudetów Zachodnich i Środkowych, a po części Przedgórza Sudeckiego. Gmina posiada drogowe i kolejowe połączenie z Jelenią Górą, Wałbrzychem i Wrocławiem. Przez Gminę przepływa rzeka Bóbr, a jej przełom należy do bardziej malowniczych w Sudetach. Duża powierzchnia lasów oraz sieć szlaków turystycznych na terenie gminy, daje doskonałe warunki do uprawiania czynnego wypoczynku (marciszow.pl).

 

Powiat lubański

Leśna

lesna   ikona-info

 Gmina Leśna leży w powiecie lubańskim zajmuje powierzchnię 104,48 km² (miasto Leśna – 8,66 km², pozostała część gminy 95,82 km²). Gmina położona jest w południowo – zachodniej części województwa dolnośląskiego, na Pogórzu Izerskim, nad rzeką Kwisą. Gmina Leśna graniczy z gminami Platerówka, Lubań, Olszyna, z miastem Świeradów Zdrój (gminy powiatu lubańskiego) oraz gminami Gryfów Śląski i Mirsk z powiatu lwóweckiego, a także z Republiką Czeską. Gmina Leśna jest obszarem rolniczym z istotnym udziałem funkcji przemysłowej (Pobiedna) i rekreacyjnej (Jezioro Leśniańskie, Jezioro Złotnickie). Miasto Leśna jest ośrodkiem przemysłowo – usługowym o lokalnym znaczeniu (lesna.pl).

Lubań - gmina miejska

aslowiński luban ikona-info

Lubań -gmina miejska – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim. Miasto położone jest ok. 45 km na płn-zach. od Jeleniej Góry i 25 km na wsch. od Zgorzelca. Ze względu na położenie Lubań jest ważnym węzłem turystyczno-handlowym. Przez miasto przebiegają ważne szlaki komunikacyjne: droga krajowa nr 30 w kierunku Zgorzelca (granica z Niemcami) i Jeleniej Góry, droga wojewódzka nr 357 w kierunku Sulikowa i Zawidowa (granica z Czechami) oraz droga wojewódzka nr 393 do Leśnej (przejście graniczne w Miłoszowie do Czech).

Olszyna

olszyna  ikona-info

Gmina Olszyna (powiat lubański) położona jest na Podgórzu Izerskim na północ od Zalewu Złotnickiego i Zalewu Leśniańskiego, które są sztucznymi zbiornikami wodnymi na rzece Kwisa. Osią gminy jest zachodnia część Obniżenia Lubomierza, którym płynie Olszówka, lewy dopływ Kwisy. Wzdłuż niej rozciąga się zabudowa miasta Olszyna. Jest to gmina o charakterze rolniczo-przemysłowym, o czym świadczy duża powierzchnia zajmowana przez użytki rolne – 68 %. Nad Jeziorem Leśniańskim i Złotnickim rozwija się turystyka i rekreacja. Nad tymi zbiornikami wodnymi położone są liczne ośrodki wczasowe. W gminie dominuje przemysł drzewny i stolarski (olszyna.pl).

 

 

 

Platerówka

platerowka  ikona-info

 Gmina Platerówka położona jest w obrębie Sudetów Zachodnich na Pogórzu Izerskim. Graniczy z gminami Powiatu Lubańskiego: Lubaniem, Leśną i Siekierczynem oraz z gminą Sulików położoną w Powiecie Zgorzeleckim. Granica Gminy na odcinku ok. 1 kilometra pokrywa się z granicą państwa z Republiką Czeską – Powiatem Frydlant. Powierzchnia gminy wynosi 48 km. Liczba mieszkańców 1654. W skład Gminy wchodzą 4 miejscowoście: Platerówka Przylasek, Włosień i Zalipie (platerowka.pl).

Świeradów Zdrój

swieradow-zdroj  ikona-info

Świeradów-Zdrój – Gmina Miejska Świeradów-Zdrój położona jest w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego na obszarze powiatu lubańskiego. Miasto graniczy z gminą Mirsk, gminą Leśna oraz na krótkim odcinku z Republiką Czeską. Świeradów-Zdrój leży w odległości 150 km od stolicy województwa dolnośląskiego – Wrocławia. Najsilniejsze powiązania Świeradowa – Zdroju występują z miastami: Jelenia Góra i Lubaniem – siedzibą powiatu. W pobliżu położone są znane miejscowości turystyczne Karkonoszy: Szklarska Poręba i Karpacz. W niewielkiej odległości od miasta, w obrębie gmin: Gryfów Śląski i Leśna znajduje się Zalew Leśniańsko-Złotnicki z licznymi ośrodkami wypoczynkowymi. Gmina Miejska Świeradów-Zdrój znajduje się w odległości około 50 km od Niemiec (swieradowzdroj.pl).

 

Siekierczyn

Zdjęcie-Wójta-Gminy-Siekierczyn-Dariusz-Furdykoń---male  siekierczyn  ikona-info

Gmina Siekierczyn położona jest w zachodniej części województwa dolnośląskiego w odległości ok. 20 km od granicy polsko-niemieckiej i polsko-czeskiej. Przez gminę przebiega droga krajowa nr 30 relacji Zgorzelec – Jelenia Góra i droga wojewódzka nr 357 relacji Radomierzyce – Osiecznica, a w odległości 15 km znajduje się autostrada A4. Gmina kładzie duży nacisk na rozwój infrastruktury przyjaznej środowisku i społeczeństwu. Na terenie gminy przeprowadzono wiele inwestycji w celu poprawy standardu życia jej mieszkańców.

Lubań - gmina wiejska

wojt-luban-male herb-luban-male ikona-info

Gmina wiejska Lubań, zajmuje powierzchnię 14 234 ha. Położona jest w zachodniej części województwa dolnośląskiego, w powiecie lubańskim. W strukturze gospodarczej Gminy Lubań dominują przedsiębiorstwa prywatne. Największy udział w liczbie podmiotów gospodarki w sektorze prywatnym stanowi: przemysł i budownictwo, handel, naprawa pojazdów samochodowych, transport i gospodarka magazynowa, zakwaterowanie i gastronomia, informacja i komunikacja oraz rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo. Gmina Lubań położona jest w malowniczej dolinie Kwisy i wyróżnia się dużymi walorami przyrodniczo-krajobrazowymi – to obszar atrakcyjny pod względem turystycznym.

Powiat lwówecki

Gryfów Śląski

Olgierd-Poniźnik gryfow ikona-info

Gryfów Śląski – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Gryfów Śląski. Gryfów Śląski jest gminą o charakterze rolniczym. W mieście w sferze gospodarczej dominuje przemysł i pokrewne formy działalności gospodarczej, a także usługi- handel i gastronomia, rzemiosło i drobna wytwórczość.

Lubomierz

wojt-lubomierz lubomierz ikona-info

Miejsko-wiejska Gmina Lubomierz położona jest w powiecie lwóweckim, w wyżynnym krajobrazie Wzniesień Radoniowskich na południu, Obniżenia Lubomierskiego w środkowej części i Wzgórz Radomickich na północy. Gmina Lubomierz jest pokryta siecią dróg łączących ją z większymi miastami regionu. Na obszarze gminy funkcjonują gospodarstwa agroturystyczne oferujące noclegi i smaczne jedzenie. Gmina Lubomierz posiada zatem wiele atutów, które stanowią doskonałe zaplecze dla turystyki aktywnej i rekreacji. Na terenie Gminy Lubomierz nie ma przemysłu i dużych zakładów pracy, przeważają jedno lub kilkuosobowe firmy rodzinne o charakterze usługowym lub prowadzące niewielką produkcję.

Lwówek Śląski

Jarosław-Wroński bolkow ikona-info

Lwówek Śląski – miasto leżące na Dolnym Śląsku, w woj. dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Lwówek Śląski, Agatowa Stolica Polski. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. jeleniogórskiego.

Mirsk

burmistrz mirsk ikona-info

Mirsk – miasto w województwie dolnośląskim na pograniczu z Łużycami Górnymi, w powiecie lwóweckim, (w latach 1975–1998 w jeleniogórskim, wcześniej we wrocławskim), siedziba gminy Mirsk, nad rzeką Kwisą. Przez miasto biegnie droga wojewódzka nr 361, która ciągnie się przez miasto wzdłuż rzeki Kwisy. Poza tym z Mirska prowadzą drogi lokalne do Brzezinca, Giebułtowa i Rębiszowa oraz 6 kilometrów od Mirska przebiega droga krajowa nr 30.

Wleń

wlen  ikona-info

Wleń – W samym sercu Parku Krajobrazowego Doliny Bobru znajduje się Gmina Wleń. Jej malownicze położenie na obszarze 86 km2 koncentruje niezliczone ilości atrakcji turystycznych, które można określić mianem ponadregionalnym. W centrum Doliny Rzeki Bóbr znajduje się jedno z najstarszych miast w Polsce – Wleń. Gdzie prawa miejskie uzyskał w 1214 r. Niewątpliwie jednymi z największych regionalnych produktów turystycznych jakie Gmina Wleń może zaoferować odwiedzającym turystom jest Zamek Wleń, Zapora Pilchowicka, Spływy kajakowe Bobrem, wytyczony odcinek Bobru dla wędkarzy muchowych. Są to miejsca, które swym urokiem przyciągają rzesze turystów. Zamek Wleń najstarszy w Polsce zamek, zapora w Pilchowicach druga co do wielkości tama w Polsce, spływy kajakowe Bobrem w pięknej otoczce przyrodniczej rzeki oraz odcinek rzeki Bóbr przeznaczony dla miłośników wędkarstwa muchowego (wlen.pl).

 

 

Powiat milicki

Cieszków

cieszkow  ikona-info

Gmina Cieszków położona jest w północno – wschodniej części województwa dolnośląskiego, w powiecie milickim. Od południa graniczy z gminą Milicz, a z północy i z zachodu z województwem wielkopolskim (z gminami Zduny, Jutrosin). Powierzchnia ewidencyjna gminy wynosi 10059 ha. Gminę Cieszków zamieszkuje ok. 4800 mieszkańców (w tym w samym Cieszkowie ok. 2060 osób). Gminę Cieszków w 32% procentach porastają lasy. Sporą część stanowią również łąki i nieużytki. Dominującymi w strukturze leśnej gatunkami są sosna zwyczajna, świerk pospolity, dąb szypułkowy, buk zwyczajny, olsza czarna i brzoza brodawkowa. Pojedynczo występują także jodła pospolita, modrzew europejski, dąb bezszypułkowy, grab pospolity, klon, lipa, wiąz, topola i wierzby (cieszkow.pl).

 

 

 

Krośnice

wojt-krosnice-male krosnice ikona-info

Gmina Krośnice jest położona na terenie powiatu milickiego, w północnowschodniej części województwa dolnośląskiego. Na terenie Gminy Krośnice znajduje się największy w Polsce Podziemny Magazyn Gazu w Wierzchowicach o poj. 1,2 mld m3 gazu wysokometanowego. Jest to strategiczny i nowoczesny obiekt górniczy, którego budowa na etapie I została zakończona w 2013 roku. Zrealizowano połączenie go rurociągami z LNG Świnoujście. Jednak dominującym kierunkiem prowadzonej działalności gospodarczej są usługi budowlane i sprzedaż detaliczna. Istotną działalnością jest rolnictwo ukierunkowane na uprawę, przetwórstwo i sprzedaż owoców i warzyw, produkcję soków oraz win. Dodatkowymi rodzajami działalności są tartaki i zakłady przetwórstwa drzewnego oraz meblarskiego, dwie piekarnie dystrybuujące swoje wyroby na teren powiatu milickiego i powiatów ościennych. Gmina skomunikowana jest z Wrocławiem oraz Krotoszynem i Jarocinem linią kolejową nr 281 zmodernizowaną w 2018 roku. Ponadto położona jest wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 448 relacji Milicz – Syców, która łączy jest z drogą krajową nr 5 (Milicz) i dalej drogą ekspresową S5 (Wrocław-Poznań) oraz z drogą ekspresową S8 (Wrocław – Warszawa).

Milicz

milicz  ikona-info

Milicz – to gmina miejsko-wiejska leżąca w północno-wschodniej części województwa dolnośląskiego, w powiecie milickim i znanej w całej Polsce Dolinie Baryczy, nad rzeką Barycz (której długość wynosi 133 km). Gmina jest jedną z największych w kraju, na jej terenie znajdują się 52 sołectwa. Graniczy z województwem wielkopolskim. Ogromnym atutem gminy Milicz jest środowisko naturalne, a w szczególności urzekająca Dolina Baryczy. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż 90% powierzchni gminy należy do Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy (największego parku krajobrazowego w Polsce). Występują w nim obecnie: 42 gatunki roślin chronionych, 34 gatunki ryb, 13 gatunków płazów, 5 gatunków gadów, 56 gatunków ssaków (milicz.pl).

 

Powiat trzebnicki

Oborniki Śląskie

wojt-obornikislaskie-male oborniki-slaskie ikona-info

Gmina Oborniki Śląskie zwane „zielonymi płucami Wrocławia to niewielka (około 20 tys. gmina) urokliwie położona u podnóża Kocich Gór, jest oazą spokoju i zieleni. Tutejsze lasy i parki charakteryzują się bogactwem fauny i flory. Dla miłośników wypraw istnieje szeroka gama tras turystyki pieszej i rowerowej, narciarstwa biegowego i jeździectwa. W mieście znajdują się hale sportowe, odkryty basen oraz oświetlone boiska do siatkówki plażowej. W pobliskich miejscowościach znajdują się akweny wodne przeznaczone na kąpieliska z wyznaczonymi strefami wędkarskimi. Miasto Oborniki Śląskie do dziś przyciąga ludzi swoim spokojem powiązanym z wysoko rozwiniętym zapleczem handlowo-usługowym i komunikacyjnym. Nasza miejscowość wyposażona jest w bogatą infrastrukturę społeczną: Żłobek Publiczny, Przedszkola, Szkoły podstawowe, Powiatowy Zespół Szkół (w tym Zasadnicze Szkoły Zawodowe), Liceum oraz Technikum. Najważniejszymi gałęzie przemysłu oparte są na żywności, branży meblarskiej oraz przemyśle drzewnym. Tereny pod inwestycje są bardzo dobrze przygotowane i gotowe na przyjęcie inwestorów.

Prusice

Igor-Bandrowicz prusice ikona-info

Prusice – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Prusice. Lokalny ośrodek handlowo-usługowy regionu rolniczego. Obecne główne funkcje gminy stanowią rolnictwo i leśnictwo, działalność produkcyjna i usługowa ma mniejsze znaczenie, choć w ciągu ostatnich kilku lat stale wzrasta.

Trzebnica

wojt-trzebnica-male  trzebnica ikona-info

Gmina Trzebnica – gmina wiejsko-miejska o powierzchni 200,2 km2, położona jest w północno-wschodniej części województwa dolnośląskiego, w powiecie trzebnickim.

Miasto Trzebnica położone jest 24 km od stolicy województwa – Wrocławia, pośród polodowcowych, malowniczych Wzgórz Trzebnickich. Strategiczne położenie miasta w bezpośrednim sąsiedztwie drogi ekspresowej S-5 Wrocław – Poznań z przylegającym do niej 100ha obszarem inwestycyjnym oraz węzłem komunikacyjnym „Trzebnica” stwarza bardzo dobre warunki do rozwoju biznesu. Trzebnica zlokalizowana jest na historycznym skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych wschód – zachód i północ– południe. Oddana z końcem 2017 roku wspomniana droga ekspresowa S-5 umożliwia dotarcie z Trzebnicy do węzła „Wrocław” w 10 minut, skąd rozwidlają się drogi na autostradową i śródmiejską obwodnicę Wrocławia.

Wisznia Mała

wisznia-mala  ikona-info

Wisznia Mała jest gminą wiejską położoną w północno wschodniej części województwa dolnośląskiego w powiecie trzebnickim. Gmina usytuowana jest pomiędzy rzeką Widawą, a Wzgórzami Trzebnickimi. Gmina Wisznia Mała graniczy od południa z Wrocławiem, od północnego zachodu z gminą Oborniki Śląskie, od północnego wschodu z gminą Długołęka natomiast od północy z Trzebnicą. Powierzchnia gminy wynosi 10 336 ha, co pozwala zaliczyć ją do gmin średniej wielkości. Gmina składa się z 19 jednostek osadniczych i podzielona jest na 16 sołectw (Kryniczno, Krzyżanowice, Ligota Piękna, Malin, Mienice, Machnice, Ozorowice, Psary, Pierwoszów, Piotrkowiczki, Rogoż, Strzeszów, Szewce, Szymanów, Wysoki Kościół, Wisznia Mała). Największymi miejscowościami w gminie są: Psary i Szymanów (wiszniamala.pl).

 

Zawonia

zawonia  ikona-info

Zawodnia – Zaledwie 27 km na północny wschód od Wrocławia i 9 km od Trzebnicy leży Zawonia. Gęsta sieć dróg i komunikacja autobusowa umożliwia łatwe dotarcie do każdej miejscowości, pięknie położonej wśród lasów. Zawonia to przede wszystkim lasy, które zajmują 40 % powierzchni gminy. Na północy dominują bory, których podstawowym składnikiem jest sosna, w domieszce występuje brzoza brodawkowa i dąb szypułkowy. Gospodarka gminy zawsze koncentrowała się wokół rolnictwa i leśnictwa. Jednak dominujące, nienajlepsze ziemie klasy 5 i 6 spowodowały duże zainteresowanie tym terenem wrocławian. Kilka hektarów takiej ziemi położonej wśród lasów i w pobliżu stawów rybnych może stać się świetnym miejscem wypoczynku i rekreacji. W ten sposób powstało tutaj wiele domków letniskowych i dacz. Najwięcej jest blisko lasów w Budczycach, Złotowie, Czeszowie i Trzęsawicach (zawonia.pl).

 

 

Żmigród

wojt-zmigrod-male zmigrod ikona-info

Żmigród – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Żmigród. Północną i wschodnią część gminy porastają kompleksy leśne, które zajmują około 29 % jej powierzchni; obok lasów głównym bogactwem tych terenów są stawy hodowlane. Podstawą gospodarki gminy jest przede wszystkim szeroko pojęte rolnictwo, uprawa i hodowla oraz leśnictwo.

Powiat zgorzelecki

Bogatynia

bogatynia  ikona-info

Bogatynia – Położony w sercu Europy związek miast „Małego Trójkąta“ to miejsce, gdzie spotykają się trzy państwa: Niemcy, Polska i Czechy. Łączy je wspólna historia rozwoju rzemiosła i przemysłu. To tutaj, u zbiegu rzek Mandawy i Nysy, rozwija się od momentu upadku Żelaznej Kurtyny region gospodarczy. Jest on miejscem spotkania Europy Zachodniej ze Wschodnią i łączy inwestycje oraz zalety produkcji trzech sąsiadujących państw. Od chwili utworzenia związku miast „Małego Trójkąta“ w roku 2001 niemieckie Zittau (Żytawa), polska Bogatynia i czeski Hrádek nad Nisou pracują ręka w rękę nad wspólnym rozwojem ośrodka gospodarczego (bogatynia.pl).

 

 

 

 

Pieńsk

wojt-piensk-male piensk ikona-info

Gmina miejsko-wiejska Pieńsk położona jest w zachodniej części Dolnego Śląska, administracyjnie przynależy do powiatu zgorzelckiego. Naszą gminę tworzą: miasto Pieńsk oraz 8 sołectw.Jest nadgraniczną gminą Polski, jej zachodną granicę z Niemcami wyznacza Nysa Łużycka. W perspektywie planowany jest most graniczny Pieńsk-Deschka, łączący gminy po obu stronach Nysy Łużyckiej. Korzystnym elementem położenia gminy Pieńsk jest również jej usytuowanie w strefie rozbudowanego węzła komunikacyjnego dróg krajowych i wojewódzkich. Przebiegają tu następujące szlaki komunikacyjne: droga krajowa nr 4 o znaczeniu tranzytowym, droga wojewódzka nr 353 (łącząca drogę krajową nr 4 z drogą wojewódzka nr 351), droga wojewódzka nr 351 (Zgorzelec – Zielona Góra) oraz linia kolejowa Drezno (Niemcy) – Wrocław.

Sulików

sulikow  ikona-info

SulikówOgół mieszkańców sołectwa Sulików stanowi samorząd mieszkańców wsi Sulików, kolonii Sulików Podgórze. Sołectwo Sulików jest jednostką pomocniczą, którego mieszkańcy wspólnie z innymi sołectwami i mieszkańcami Gminy Sulików tworzą wspólnotę samorządową Gminy Sulików. Organizację i zakres działania sołectwa określa statut sołectwa uchwalony przez Radę Gminy Sulików. Powierzchnia obrębu 880,21 ha z czego 3,57% stanowią lasy, zaś tereny zainwestowane to około 10%. W centrum sołectwa skupiona jest większość urządzeń i obiektów infrastruktury społecznej (Urząd gminy Sulików, Gminny Ośrodek Kultury, ochotnicza straż pożarna, place zabaw, szkoła, kościoły, bank, handel i inne usługi) (sulikow.pl).

 

Węgliniec

burmistrz-wegliniec-male  wegliniec  ikona-info

Gmina Węgliniec położona jest w zachodniej części województwa dolnośląskiego, w powiecie zgorzeleckim. Niemalże cała gmina położona jest na terenie Borów Dolnośląskich i jedynie jej południowy skrawek Okolica miejscowości Czerwona Woda) znajduje się na pograniczu Pogórza Izerskiego. Administracyjnie gmina Węgliniec składa się z miasta Węgliniec oraz siedmiu sołectw: Ruszów (w tym osada Polana), Kościelna Wieś (w tym osada Okrąglica), Jagodzin, Piaseczna, Stary Węgliniec, Czerwona Woda, Zielonka. Gmina Węgliniec jest największą terytorialnie gminą w powiecie zgorzeleckim. Jej powierzchnia wynosi 338,44 km2. Około 82% powierzchni gminy stanowią lasy, przede wszystkim sosnowe, które są prawdziwym bogactwem dostarczającym surowca dla przemysłu drzewnego, przetwórstwa runa leśnego i gospodarki łowieckiej. Złoża do eksploatacji: węgiel brunatny z dużą zawartością substancji bitumicznych i aromatycznych oraz piaski szklarskie i formierskie (wegliniec.pl).

Zawidów

 wojt-zawidow-malezawidow ikona-info

Zawidów leży w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego, w powiecie zgorzeleckim, na pograniczu Czech i Niemiec. Jest ważnym węzłem komunikacyjnym łączącym Polskę z krajami Europy.

Bezpośrednia lokalizacja przy międzynarodowych szlakach to tylko jeden z wielu atutów, które zachęcają do ulokowania w granicach miasta własnego biznesu.

Miasto Zawidów oferuje znaczące korzyści ekonomiczne inwestorom zagranicznym, którzy zdecydują się ulokować swoja działalność gospodarczą na terenie gminy oraz posiadają możliwość zbywania produktów lub usług na rynku międzynarodowym.

 

Zgorzelec - gmina miejska

Burmistrz-Miasta-Zgorzelec-Rafał-Gronicz-azgorzelec ikona-info

Zgorzelec gmina miejska – miasto przygraniczne w województwie dolnośląskim, w polskiej części Łużyc Górnych, na prawym brzegu Nysy Łużyckiej, w Obniżeniu Żytawsko-Zgorzeleckim. Zgorzelec jest siedzibą gminy wiejskiej Zgorzelec oraz powiatu zgorzeleckiego; to ważny węzeł komunikacyjny, a decydują o tym 3 przejścia graniczne łączące miasto z sąsiadującym Görlitz. Przez miasto przebiega międzynarodowa trasa E-40 (A-4), która poprzez Bautzen umożliwia połączenie z siecią autostrad niemieckich.

Zgorzelec - Gmina wiejska

machaj 02zgorzelec-gmina-wiejska  ikona-info

Gmina Wiejska Zgorzelec jest jedną z siedmiu gmin powiatu Zgorzeleckiego. Położona jest w tzw. Obniżeniu Żytawsko – Zgorzeleckim i zajmuje powierzchnię 137 km². Na Zachodzie graniczy z miastem Zgorzelec, poprzez Nysę Łużycką z Federalną Republiką Niemiec, na północy z gminą Pieńsk, na wschodzie z gminami Siekierczyn i Sulików, a na południu z Republiką Czeską i gminą Bogatynia. Bliskość rynków zbytu i zaopatrzenia sprawia, że gmina wiejska Zgorzelec posiada dogodne warunki do rozwoju działalności produkcyjnej, rolniczej, infrastruktury związanej z obsługą transportu międzynarodowego, a także turystyki. Fakt przygranicznego położenia, w tym przejścia graniczne z Federalną Republiką Niemiec, dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna, ekonomiczna, społeczna oraz sprawne zarządzanie sprzyjają lokalizacji różnorodnych inwestycji. Gmina Zgorzelec zaliczana jest do prężnie rozwijających się, a także najbardziej gospodarnych regionów województwa dolnośląskiego, czego potwierdzeniem jest otrzymanie wyróżnienia „Dolnośląski Klucz Sukcesu” w kategorii „Najbardziej gospodarna gmina wiejska”.

Województwo Wielkopolskie

Powiat kępiński

Baranów

baranow  ikona-info

Gmina Baranów położona jest w południowej części województwa wielkopolskiego, w powiecie kępińskim. Od północy gmina graniczy z miastem i gminą Kępno; od wschodu z gminami Wieruszów (woj. łódzkie) i Łęka Opatowska; od południa z gminami Trzcinica i Rychtal; od zachodu z gminą Bralin Cały obszar gminy usytuowany jest w dorzeczu rzeki Prosny, a jego główna oś hydrograficzna to rzeka Niesób wraz z dopływami. Usytuowanie geograficzne i administracyjne – na styku czterech województw (wielkopolskie, dolnośląskie, opolskie i łódzkie) sprzyja rozwojowi branży meblarskiej. Działa tu ponad 500 takich firm, mniejszych i większych, od zakładów rodzinnych po fabryki mebli, co sprawia, że Gminę Baranów uważa się za istotną część „Zagłębia Meblowego”. Dobre warunki klimatyczne, malownicze zabytki wiejskiej kultury oraz sąsiedztwo dróg międzyregionalnych stwarzają możliwość rozbudowy struktury gospodarczej i rozwoju obsługi turystycznej (baranow.pl).

 

Bralin

bralin  ikona-info

Bralin – Południowa i centralna część obszaru gminy Bralin znajduje się na terenie Wysoczyzny Wieruszowskiej, będącej częścią Niziny Południowo-wielkopolskiej. Z kolei północno-zachodni obszar gminy Bralin obejmuje teren Wzgórz Ostrzeszowskich. Wody powierzchniowe występujące tutaj należą do Regionu Wodnego Środkowej Odry, płyną tu rzeki: Niesób (lewy dopływ Prosny), Szumna Woda, Czarna i Biała Widawa (dopływ Widawy). Przez gminę przebiega ważny szlak komunikacyjny, jakim jest droga ekspresowa S8, łącząca Wrocław, Łódź, Warszawę i Białystok. Dogodna komunikacja do dużych aglomeracji oraz wjazd na drogę S8 przez „węzeł Bralin” usytuowany w zachodniej części miejscowości Bralin stwarzają dobre warunki do rozwoju społeczno-gospodarczego w gminie Bralin. Wyróżnikiem gminy Bralin jest potencjał przestrzeni do zagospodarowania – tereny mieszkaniowe i inwestycyjne (bralin.pl).

Kępno

Burmistrz-male  kepno  ikona-info

 

Gminę Kępno łączą dobre wielkopolskie tradycje przedsiębiorczości i pracowitości z nowoczesnością, nowoczesnymi technologiami i nowoczesnym zarządzaniem. To miejsce przyjazne rodzinie oraz biznesowi, „ziemia obiecana” dla ludzi przedsiębiorczych. Sektorem, mogącym przyciągnąć osoby poszukujące pracy w gminie Kępno, jest sektor prywatny. Działa tu ponad 2128 podmiotów gospodarczych. Dominuje przemysł drzewny i meblarski, Kępno to znaczący w Polsce ośrodek produkcji mebli. Zarejestrowanych jest ponad 390 podmiotów zajmujących się produkcją mebli. Tu warto żyć, pracować i rozwijać się. Gmina posiada atrakcyjne tereny inwestycyjne, które są promowane podczas spotkań z przedsiębiorcami oraz na targach branżowych.

Łęka Opatowska

leka-opatowska  ikona-info

 Gmina Łęka Opatowska położona jest w południowej części województwa wielkopolskiego przy trasie Poznań – Katowice. Jest pierwszą na południu gminą w Wielkopolsce. Na północnym-wschodzie gmina graniczy z województwem łódzkim- Gmina Wieruszów i Gmina Bolesławiec, na południu z województwem opolskim- Gmina Byczyna. Sąsiedzi w Wielkopolsce to: od zachodu Gmina Trzcinica, z północnego – zachodu Gmina Baranów. Gmina Łęka Opatowska ma charakter rolniczo-przemysłowy, ze szczególnym uwzględnieniem przemysłu stolarsko-meblowego. Dotychczasowa dominacja rolnictwa oraz gospodarki leśnej wynikała ze spuścizny historycznej (tradycji) oraz uwarunkowań środowiskowych. Do potencjalnych przyczyn rozwoju innych dziedzin gospodarki zaliczyć należy przede wszystkim istnienie ważnych szlaków komunikacyjnych: drogowych i kolejowych oraz przedsiębiorczość mieszkańców (leka-opatowska.pl).

Perzów

perzow ikona-info

Gmina Perzów, położona jest w południowej części województwa wielkopolskiego w powiecie kępińskim. W zachodniej części gmina graniczy z województwem dolnośląskim, a dokładnie z gminą Syców i gminą Dziadowa Kłoda. Natomiast w południowej części z województwem opolskim, tj. z gminą Namysłów. Od północy gmina graniczy z gminą Kobyla Góra, znajdującą się w powiecie ostrzeszowskim, w województwie wielkopolskim. Od strony południowej sąsiaduje z gminą Bralin i gminą Rychtal znajdującymi się w powiecie kępińskim w województwie wielkopolskim. Północną część gminy otaczają niewielkie wzniesienia tzw. „Gór kocich” z najwyższym punktem 220 m pond poziom morza. Środkowa i południowa część gminy to nizina stanowiąca południowe krańce niziny wielkopolskiej z przepływającymi przez nią Białą i Czarną Widawą (perzow.nowoczesnagmina.pl).

 

Rychtal

rychtal  ikona-info

 Gmina Rychtal położona jest na terenie województwa wielkopolskiego (do 1998 roku mieściła się w województwie kaliskim). Znajduje się w południowej części powiatu kępińskiego. Graniczy od zachodu i południowego zachodu z gminą Namysłów (powiat namysłowski), od północy i północnego zachodu z gminami Perzów, Bralin i Baranów (powiat kępiński), od wschodu z gminą Trzcinica (powiat kępiński) a od południa z gminą Wołczyn (powiat kluczborski) i gminą Domaszowice (powiat namysłowski). W Gminie Rychtal liczba funkcjonujących podmiotów gospodarczych systematycznie rośnie. Działają one głównie w takich sekcjach, jak: handel i usługi w zakresie napraw (72), budownictwo (56), przetwórstwo przemysłowe (32), rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (25) oraz działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją (19) (Rychtal.pl).

Trzcinica

trzcinica  ikona-info

Gmina Trzcinica położona jest w południowej części województwa wielkopolskiego w powiecie kępińskim, na wzniesieniach Trzcińsko – Mikorzyńskich. Jest ekologicznie czystą rolniczą gminą. Gmina Trzcinica jest gminą o znacznych walorach turystyczno-rekreacyjnych. Znajdują się tutaj ciekawe zabytki architektury, jednak jej głównym atutem są rozległe lasy. Dodatkowo, brak w pobliżu dużych zakładów przemysłowych, zanieczyszczających środowisko naturalne sprawia, że Gmina jest uważana za obszar czysty ekologicznie. Przez Gminę przebiega odcinek drogi krajowej nr 39 Brzeg – Kępno przez Namysłów Trzcinica leży w odległości 16 km na południe od Kępna. Przez teren gminy przepływa rzeka Pomianka – dopływ rzeki Prosny (trzcinica.pl).

Powiat ostrowski

Nowe Skalmierzyce

wojt-nowe-skalmierzyce-male nowe-skalmierzyce ikona-info

Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce położona jest w paśmie Nizin Wielkopolskich, w północno-wschodniej części powiatu ostrowskiego, leży w południowej części Wysoczyzny Kaliskiej w dorzeczu rzeki Prosny. Graniczy z miastem Kalisz i gminami Godziesze, Gołuchów, Ostrów Wielkopolski, Sieroszewice. Na obszarze 12 499 ha zamieszkuje tutaj około 15 500 mieszkańców. Droga krajowa nr 25 przebiegająca przez teren gminy i miasta łączy jedne z największych miast województwa wielkopolskiego, jakimi są Kalisz i Ostrów Wielkopolski.

Odolanów

wojt-odolanow-male odolanow ikona-info

Odolanów – miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim, w Kaliskiem, nad Baryczą, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Odolanów. Odolanów uzyskał lokację miejską przed 1393 rokiem. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.

Ostrów Wielkopolski

Zdj¦Öcie_PM ostrow-wielkopolski ikona-info

Ostrów Wielkopolski – miasto w województwie wielkopolskim, na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Ołobokiem, siedziba powiatu ostrowskiego i gminy wiejskiej Ostrów Wielkopolski. Położony jest w południowej części Wielkopolski – jednego z największych i najbardziej gospodarczo rozwiniętych obszarów Polski. Miasto chętnie odwiedzają zarówno ci, którzy chcą tu robić interesy, jak też osoby, które szukają kulturalnych wrażeń, sportowych emocji i odpoczynku. Ostrów Wielkopolski jest ważnym ośrodkiem gospodarczym. W mieście funkcjonuje ponad 8 tys. firm, a 25 banków posiada tu swoje oddziały i filie.

Ostrów Wielkopolski - Gmina wiejska

ostrow-wielkopolski-gmina-wiejska  ikona-info

Ostrów Wielkopolski – Gmina wiejska – Gmina otacza z trzech stron 78 tys. miasto Ostrów Wielkopolski, ważny węzeł komunikacyjny oraz prężny ośrodek przemysłowy. Podmiejskie położenie gminy nie oznacza, że jest ona tylko „sypialnią dla miasta”. Na jej terenie znajduje się wiele dużych, zmechanizowanych, rodzinnych gospodarstw rolnych. Gmina ma rolniczy charakter, ale coraz większe znaczenie w życiu gospodarczym odgrywają małe zakłady przemysłowe, usługowe i handlowe. Przez jej teren przebiegają ważne drogi krajowe i szlaki kolejowe, tworząc dogodne połączenia komunikacyjne z dużymi miastami: Wrocławiem, Poznaniem, Łodzią, Katowicami, Częstochową i Kaliszem. Przy ważnych trasach przygotowane są atrakcyjne tereny pod nowe inwestycje. Systematycznie rozbudowuje się infrastrukturę techniczną wsi. Na terenie gminy znajdują się piękne zabytki architektury: kościoły, pałace, zespoły dworskie oraz pomniki budownictwa i sztuki ludowej (ostrowwielkopolski.pl).

Przygodzice

przygodzice  ikona-info

Gmina Przygodzice położona w południowo-zachodniej części Wielkopolski i rozciągająca się na obszarze 163,48 km/2 to jeden z najpiękniejszych zakątków w dorzeczu Baryczy. Aż 45 % powierzchni zajmują lasy, 17 % dolina rzeki Baryczy wraz z łąkami i 400 ha stawów a tylko 25 % obszaru stanowią grunty orne. Nasz region to przede wszystkim urzekające krajobrazy pełne przyrodniczych osobliwości, cenne zabytki architektury, miejsca pamięci narodowej i obiekty kultu religijnego. Niezwykła i atrakcyjna przyroda (lasy, woda, liczne okazy ptactwa – szczególnie wodnego) czyni gminę ciekawą pod względem turystycznym (przygodzice.pl).

Raszków

wojt-raszkow-male raszkow ikona-info

Raszków – gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim z siedzibą w Raszkowie. Według danych z 1 stycznia 2018 roku gmina liczyła 11 893 mieszkańców.

Sieroszewice

sieroszewice  ikona-info

 Gmina Sieroszewice leży we wschodniej części powiatu ostrowskiego, zajmuje powierzchnię 16.354 ha, tworzy ją 18 sołectw, a zamieszkuje 9.757 osób. Gęstość zaludnienia 59,7 osób na kilometr kwadratowy. Rolniczy charakter gminy predysponuje ją do rozwoju produkcji rolniczej. Wyróżnia się gospodarstwa nowoczesne o wysokim stopniu zmechanizowania i intensyfikacji. Z powodzeniem na terenie gminy rozwijają się również podmioty gospodarcze prowadzące małe i średnie firmy. Sieroszewice to gmina nowoczesna z rozwiniętą bazą oświatową, prężnym ośrodkiem kulturalnym i sportowym, ale również z bogatą historią i tradycjami (sieroszewice.pl).

Sośnie

sosnie  ikona-info

Gmina Sośnie położona jest w Regionie Pradoliny Barycko – Głogowskiej w subregionie Kotliny Odolanowskiej, między pasmem Wału Trzebnickiego na południu, a Wysoczyzną Kaliską w części północnej, w południowo- zachodniej części województwa wielkopolskiego w powiecie ostrowskim. Występujące na terenie gminy Sośnie lasy, zajmujące około 52 % gminy należą do dzielnicy przyrodniczo – leśnej Wzgórz Dolnośląskich. W celu zachowania wartości przyrodniczych, krajobrazowych i historycznych tych terenów, został w 1995 roku utworzony Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy”. Lasy, których przeważająca większość znajduje się na terenie gminy, stanowią o jej walorach rekreacyjnych. Gmina ma charakter rolniczy. Przeważają małe gospodarstwa rolne, o niskim wskaźniku zmechanizowania. Dominuje uprawa zbóż oraz hodowla trzody chlewnej (sosnie.pl).