List Burmistrza Kępna Pana Piotra Psikusa

Home \ List Burmistrza Kępna Pana Piotra Psikusa

Burmistrz

Gminę Kępno łączą dobre wielkopolskie tradycje przedsiębiorczości i pracowitości z nowoczesnością, nowoczesnymi technologiami i nowoczesnym zarządzaniem. To miejsce przyjazne rodzinie oraz biznesowi, „ziemia obiecana” dla ludzi przedsiębiorczych. Tu warto żyć, pracować i rozwijać się.

Wystarczy spojrzeć na mapę, by przekonać się, jak atrakcyjne jest położenie Gminy Kępno, usytuowanej  w obszarze węzła i ważnych szlaków komunikacyjnych Katowice – Poznań i Warszawa – Wrocław.

Gmina posiada atrakcyjne tereny inwestycyjne, które są promowane podczas spotkań z przedsiębiorcami oraz na targach branżowych. Jednym z największych obszarowo terenem inwestycyjnym w Gminie Kępno, jest teren położony w miejscowości Mianowice o powierzchni blisko 32 ha, który w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczony został pod tereny zabudowy usług rzemiosła – C11UR. Właścicielem tych gruntów jest Krajowy Ośrodek Wspierania Rolnictwa. Gruty te położone są bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej Wrocław-Warszawa oraz przy linii kolejowej. Natomiast przy ul. Dworcowej, w odległości niespełna 400 m znajduje się niezwykły obiekt godny obejrzenia. To dwupoziomowy dworzec kolejowy PKP S.A. wraz z bocznicą kolejową, krzyżujący odcinek linii kolejowej relacji Poznań – Kluczbork, a także Wieluń-Oleśnica. Docelowo, w niedalekiej przyszłości, bo wiosną 2020 roku przy w/w drodze powstanie węzeł drogowy łączący nowo wybudowaną ekspresową drogę S11 (Poznań – Katowice) z istniejącą ekspresową drogą S8 (Wrocław-Warszawa). Przedmiotowy grunt jest w pełni uzbrojony i posiada dostęp do mediów (sieć telefoniczna, energetyczna, kanalizacyjna, wodociągowa, gazowa). Cały obszar Gminy Kępno objęty jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, co pozwala inwestorom skrócić czas uzyskiwania stosownych pozwoleń. Większość tych gruntów posiada całkowite uzbrojone w media. Grunty te cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Priorytetem w inwestycjach gminnych jest tworzenie i rozbudowa bazy opiekuńczo-edukacyjnej. W ostatnich latach powstały kompleksy żłobkowo-przedszkolne w Kępnie i w Hanulinie oraz Punkt Dziennego Opiekuna w miejscowości Krążkowy. W naszej gminie przy szkołach podstawowych powstało 6 nowych boisk ze sztuczną nawierzchnią, a także sale gimnastyczne.

W Kępnie „by żyło się lepiej” nie jest jedynie hasłem a realnym dążeniem przy planowaniu i realizowaniu inwestycji. Duże znaczenie mają również rozbudowa infrastruktury drogowej, która realizowana jest z udziałem środków zewnętrznych.

Rozbudowywana jest baza sportowo-rekreacyjna przez samorząd kępiński. Do dyspozycji mieszkańców jest między innymi: zmodernizowany stadion miejski, hala widowiskowo-sportowa, boiska sportowe a w sezonie zimowym lodowisko, a od 19 grudnia zostanie oddana do użytku mieszkańców kryta pływalnia z zapleczem SPA która będzie jedną z najnowocześniejszych w Polsce, dzięki temu po ciężkiej i efektywnej pracy nasi mieszkańcy mogą zregenerować siłę i odpocząć.
Gmina Kępno dołączyła do programu Mieszkanie Plus i wybudowała 2 bloki mieszkalne. W budynkach powstało 36 mieszkań pod wynajem z opcją dojścia do własności. Są to mieszkania jednopokojowe oraz lokale 2- i 3-pokojowe, a także przedszkole.

Kępiński samorząd od lat kładzie nacisk na pozyskiwanie i jak najlepsze wykorzystywanie funduszy pozabudżetowych. Poza działaniami związanymi z rozbudową i modernizacją sieci wodociągowej, kanalizacyjnej oraz ciepłowniczej, pozyskiwaliśmy dofinansowanie na wydarzenia kulturalne.

Rynek w Kępnie należy do największych w Wielkopolsce. Tutaj organizowane są liczne imprezy. W kalendarz imprez wpisało się wiele wydarzeń artystycznych, koncertów, wystaw plenerowych.   Corocznie od 2015 roku organizowany jest cykl wakacyjnych koncertów odbywających się przy fontannie pod nazwą: ,,Muzyczne lato”. W każdy wakacyjny piątek gościmy innego wykonawcę. Na scenie występują głownie muzycy związani z ziemią kępińską ale nie tylko. Koncerty ożywiają zabytkowy, zrewitalizowany kępiński rynek a jednocześnie dają szansę mieszkańcom zadbać o rozwój duchowy i kulturalny. Każdy kępnianin może podczas tych imprez znaleźć coś dla siebie.

Zarówno tutejszy Urząd jak i instytucje kultury na wakacyjną ofertę kulturalną w mieście skutecznie pozyskują różnego rodzaju dotacje. Po raz pierwszy w 2017 roku w Kępnie odbył się Festiwal Trzech Kultur, który na stałe wpisał się w kalendarz imprez w naszej gminie. W dziejach Kępna zapisana jest niezwykła historia trzech nacji i kultur. Kępno to jedno z nielicznych, miast, w których zgodnie współistniały aż trzy religie: rzymskokatolicka, ewangelicko–augsburska i mojżeszowa.

Pierwsze wzmianki o Kępnie pojawiły się w trzynastowiecznych źródłach. Tu w 1282 roku książę wielkopolski Przemysł II podpisał umowę z księciem gdańskim Mszczujem II, co przyczyniło się do zakończenia rozbicia dzielnicowego. Centrum miasta stanowi jeden z największych a zarazem najpiękniejszych Rynków w Wielkopolsce z odrestaurowanym Ratuszem i dawną siedzibą władz miejskich, dziś Muzeum Ziemi Kępińskiej, w którym podziwiać można unikatową kolekcję judaików.