Szkoły

Home \ Szkoły

Projekt edukacyjny pn. „Akademia Przedsiębiorczości”


W dniu 22.10.2018 r. zespół nauczycieli z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze wraz z Panią Wandą Kozyrą przedstawicielem Strefowego Klastra Edukacyjnego opracowywał nowy regionalny projekt edukacyjny skierowany do młodzieży. Projekt będzie sprzyjał kształtowaniu u uczniów postaw sprzyjających rozwojowi kariery zawodowej i pozwoli udoskonalić ich umiejętności zawodowe.


Konferencja na temat odnawialnych źródeł energii


Strefowy Klaster Edukacyjny uczestniczyła w konferencji pn. „Niezależność energetyczna jako wyzwanie XXI wieku dla samorządów i prywatnych gospodarstw domowych” zorganizowanej nauczycieli oraz uczniów z klas technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej z Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze. Klasy te są objęte patronatem przez KSSEMP.

W trakcie konferencji m. in. poruszany był temat smogu i jego wpływ na nasze zdrowie, który  przedstawiła Pani mgr inż. Sylwia Jagiełło nauczycielka przedmiotów zawodowych, Pan dr Stanisław Maleczek przedstawił bardzo ciekawe rozwiązanie wykorzystania energii odnawialnej we własnym domu.


Mobilność zawodowa uczniów


Nowoczesne metody rozwoju umiejętności zawodowych i innowacyjnych form doskonalenia zawodowego były tematem spotkania w ramach współpracy „Strefowy Klaster Edukacyjny  – Szkoły”  w dniu 19.10.2018 r.

Pan Piotr Iwaniec – dyrektor Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze, Pani Alicja Przepiórska (moderator programów unijnych), Pani Wanda Kozyra (menadżer ds. Strefowego Klastra Edukacyjnego) tworzyli ramy programu związane z mobilnością młodzieży. Wytypowane zostały dwie branże: budowlana i mechatroniczna w ramach, których pogłębialiby wiedzę i umiejętności zawodowe uczniowie szkoły.

edw001


„Szkoły- Strefowy Klaster Edukacyjny –  Pracodawcy”


19 września 2018 roku  w ramach współpracy „Szkoły- Strefowy Klaster Edukacyjny –  Pracodawcy” Zespół Szkół Mechanicznych odwiedziła „Klementyna” – samochód edukacyjny i demonstracyjny firmy WAGO. Pan Piotr Muskała przedstawiciel firmy WAGO przeprowadził  zajęcia dla uczniów technikum mechatronicznego. Uczniowie zapoznali się z wykorzystaniem różnego typu elementów samozaciskowych w instalacjach elektrycznych oraz profilem produkcji firmy. Mieli oni również okazję zaobserwowania ( w bezpiecznych warunkach) skutków działania prądu elektrycznego o natężeniu przekraczającym wartość dopuszczalną dla danego typu złącza.


Współpraca Strefowego Klastra z Zespołem szkół Ekonomiczno-Turystycznych


W ramach współpracy „Szkoły – Strefowy Klaster Edukacyjny – Pracodawcy” w dniu 20.07.2018 r. odbyło się spotkanie robocze w Zespole Szkół Ekonomiczno -Turystycznych w Jeleniej Górze. Przedstawiciele Strefowego Klastra oraz dyrekcja szkoły opracowywali plan działań i przedsięwzięć, które będą realizowali w nowym roku szkolnym. Jeleniogórski „Ekonom” to szkoła, która w tym roku znalazła się na I miejscu w Mieście jelenia Góra, na II miejscu na Dolnym Śląsku a w Polsce na 76 w rankingu Perspektyw 2018 wśród liceów i technikum. 


Warsztaty Mobilnego Centrum Edukacyjnego podczas konferencji regionalnej Programu Erasmus+ w Bolesławcu


18.06.2018 r. przedstawiciele Strefowego Klastra Edukacyjnego  uczestniczyli w warsztatach Mobilnego Centrum Edukacyjnego podczas konferencji regionalnej Programu Erasmus+ w Bolesławcu. Celem zajęć było pokazanie, jak można wykorzystać technologię do efektywnego zdobywania wiedzy na temat nowoczesnych metod nauczania oraz promocja unijnego programu edukacyjnego Erasmus+. Edukacyjna ciężarówka wraz z ekspertami FRSE odwiedzi kilkadziesiąt miast w Polsce i za granicą, promując program Erasmus+ oraz e-Twinning.

Multimedialna klaso-pracownia „iLAB”, wirtualna rzeczywistość, gry 3D oraz tzw. tajemnicza wyspa, to tylko niektóre z atrakcji, na jakie mogli liczyć uczestnicy bolesławieckiej konferencji.

 


Zakończenie roku szkolnego ZSZ w ZSZiO w Kamiennej Górze


21 czerwca br. w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Zarząd Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości S.A. nagrodził czterech najlepszych absolwentów ZSZ w zawodach: operator maszyn i urządzeń włókienniczych, sprzedawca, mechanik pojazdów samochodowych oraz ślusarz. Czworo absolwentów, którzy uzyskali najlepsze wyniki w nauce otrzymali po tablecie i liście gratulacyjnym od Prezesa SSEMP S.A.

(Zdjęcia: ZSZiO w Kamiennej Górze)


Finał Jeleniogórskiej Ligi Robotów


15.06.2018 r. w ramach wspólnego projektu „Szkoły – Strefowy Klaster Edukacyjny – Pracodawcy” podsumowano rozgrywki  uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych „Jeleniogórskiej Ligi Robotów w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze.

Zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Jeleniej Górze, drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze i trzecie miejsce zajęły drużyny: Gimnazjum im. Jana Pawła II w Piechowicach oraz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze.

Nagrody (tablety i dyski zewnętrzne) dla uczestników ufundował i wręczył Pan Tadeusz Rycharski Prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości S.A. w Kamiennej Górze. Gratulacje dla wszystkich uczniów biorących udział w potyczkach. Świetne przygotowanie, zaangażowanie i kreatywność. Gratulacje dla opiekunów drużyn.


Współpraca Strefowego Klastra Edukacyjnego  z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Jeleniej Górze


W dniu 08.06.2018 r. odbyła się konferencja Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Centrów Kształcenia Ustawicznego zorganizowana przez Panią Annę Skibińską dyrektora CKU.

Tematami głównymi było kształcenie osób dorosłych w świetle wprowadzanej reformy oświaty, sieć współpracy w zakresie doradztwa zawodowego, współpraca z jednostkami świadczącymi opiekę nad osobami starszymi, krajowe i zagraniczne praktyki zawodowe, współpraca ze Strefowym Klastrem Edukacyjnym, zagadnienia bezpieczeństwa w szkołach dla dorosłych.


Logistyczna gra dydaktyczna


Współpracując  w ramach projektu ” Szkoły – Strefowy Klaster Edukacyjny – Uczelnie” w dniu 06.06.2018 r. obyło się testowanie gry dydaktycznej  w wersji beta opracowanej przez wykładowców Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

W Zespole Szkół Technicznych „Mechanik” uczniowie jeleniogórskich szkół „Elektronika”, „Ekonoma” i „Mechanika” zarządzali rozbudowanym łańcuchem logistycznym. Gra wymagała zastosowania szeregu narzędzi teleinformatycznych, a także umiejętności podejmowania decyzji, elastyczności w myśleniu. Zadaniem uczestników było wcielić się w poszczególne przedsiębiorstwa stanowiące elementy łańcucha. Uczniowie musieli sobie poradzić z sytuacjami losowymi i być gotowymi na podjęcie decyzji na bieżąco w miarę rozwoju sytuacji.


Liga Robotów – II starcie


W dniu  18.05.2018 odbyło się II starcie  „Jeleniogórskiej Ligi Robotów” w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik”. Kreatywnie i innowacyjnie zaprezentowały się drużyny gimnazjalistów. Zaprojektowane Roboty „Mindstorms” robiły ogromna wrażenie.

Ciekawe pomysły w postaci konstrukcji linii produkcyjnej, sortownika kolorów, gitary elektrycznej i robota drukującego robiły wrażenie na jury.

Z niecierpliwością czekamy na to czym jeszcze zaskoczą zespoły uczniowskie. Finał 15 czerwca 2018 r.
Współpraca „Szkoły – Strefowy Klaster Edukacyjny – Pracodawcy” sprzyja rozwijaniu umiejętności i kompetencji.


Firma Wienerberger w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze.


17.05.2018 r. w ramach współpracy „Szkoły –  Strefowy Klaster Edukacyjny – Pracodawcy” przeprowadzone zostało kolejne szkolenie produktowe dla uczniów klas pierwszych i drugich kształcących się w zawodzie technik budownictwa. Wienerberger Ceramika Budowlana produkuje i dostarcza ceramiczne cegły konstrukcyjne i stropy marki POROTHERM, cegły klinkierowe marki TERCA,  dachówki marki KORAMI, W 2009 roku wprowadziła na rynek pustaki marki Porotherm, a rok później Porotherm Dryfix – system murowania na sucho. Szkolenie składało się z dwóch części: I części teoretycznej uczniowie zostali zapoznani  z materiałami i produktami Porotherm DRYFIX oraz technologią murowania na sucho. Następnie, w części praktycznej, odbyło się szkolenie murarskie,  materiały i narzędzia dostarczyła firma, uczniom stworzono możliwość samodzielnego wykonania prac murarskich. Na zakończenie zajęć prowadzący przeprowadził quiz z nagrodami, a następnie wręczył uczniom dyplomy uczestnictwa w szkoleniu.


Nowoczesna ceramika budowlana – Szkolenia prowadzone przez firmę Wienerberger.


14 maja 2018 r. w ramach współpracy „Szkoły – Strefowy Klaster Edukacyjny– Pracodawcy” odbyło się kolejne szkolenie zawodowe uczniów klasy pierwszej technikum budowlanego w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze z zakresu nowej technologii murowania Dryfix. Uczniowie klasy pierwszej technikum budowlanego w części teoretycznej zapoznani zostali  z materiałami i produktami Porotherm DRYFIX oraz technologią murowania na sucho. Następnie, w części praktycznej, odbyło się  szkolenie murarskie. Zajęcia prowadziła Pan Piotr Krzywulicz Doradca Techniczny ds. Rozwiązań Ściennych i Klinkierowych w firmie Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o.o.

W systemie Porotherm DRYFIX stosuje się cegły o specjalnie szlifowanych powierzchniach przystosowanych do łączenia ich za pomocą innowacyjnej technologii murowania na sucho. Zaprawa jest dostępna w puszkach wraz ze specjalnym aplikatorem – pistoletem. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego systemu łączenia pustaków wymurowana ściana jest czysta  i zachowuje wysokie parametry wytrzymałościowe, może być obciążana już w kilka godzin po powstaniu. Dodatkową korzyścią wynikającą ze stosowania tego systemu jest wydłużenie sezonu budowlanego: murowanie jest możliwe w temperaturze nawet do -50 C.

Zaprawa w piance eliminuje konieczność używania dodatkowych narzędzi do rozrabiania i nakładania spoiny, co przyspiesza pracę i pomaga zachować czystość oraz porządek na placu budowy. W części praktycznej każdy uczeń miał możliwość sprawdzenia własnych umiejętności praktycznych w murowaniu metodą Dryfix. Na zakończenie zajęć prowadzący przeprowadził quiz z nagrodami, a następnie wręczył uczniom dyplomy uczestnictwa w szkoleniu.


24.04.2018 r. Strefowy Klaster Edukacyjny SSEMP S.A. reprezentowany przez Pana Jarosława Osmolaka uczestniczył w Dniu Otwartym w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze zorganizowanym dla uczniów z gimnazjalistów z terenu powiatu kamiennogórskiego. Impreza zgromadziła dużą liczbę zainteresowanych osób, reprezentację środowiska pracodawców oraz rynku pracy.

Pani Mariola Jaciuk dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze wraz z nauczycielami przekonywała i tłumaczyła jak ważny dzisiaj jest wyuczony zawód, ilu pracodawców poszukuje przyszłych pracowników oraz w których zawodach pracownicy są najbardziej poszukiwani. Młodzież szkolna zaprezentowała placówkę i zaprezentowała zawody , w których kształci szkoła. Pracodawcy zabiegali o przyszłych pracowników ,a uczniowie z ciekawością pytali o pracę w wymarzonym zawodzie i o dalszą możliwość rozwijania kariery zawodowej .


W dniu  27.04.18 odbyło się I starcie  „Jeleniogórskiej Ligi Robotów” w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze. W ramach współpracy „Szkoły – Strefowy Klaster Edukacyjny – Pracodawcy” zmierzyły się  drużyny uczniów z czterech szkół gimnazjalnych i podstawowych prezentując po raz pierwszy skonstruowane roboty „Mindstorms”.

Skład drużyn:

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze – Klasa III Gimnazjum
Uczniowie: Mikołaj Dobrzycki, Mateusz Wajdak, Adam Wawrzyński

Opiekun: – Pan Radosław Kleczewski

Robot: „GRZMOT” – robot walczący, ruchome ramię, strzela kulkami.

Szkoła Podstawowa nr 2 – Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze
Uczniowie : Piotr Stangret, Olgierd Jesionek-Wróblewski, Mateusz Kocioła

Opiekun  Pan Marek Smas

Robot – „SMAŚ” – zwierzątko podążające za pilocikiem.

Szkoła Podstawowa nr 11 – Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze
Uczniowie : Adam Kozłowski, Max Grzęda, Oskar Maciejowski

Opiekun : Pan Wojciech Balik

Robot –  „ŁAPA”, przenośnik obiektów, replika robota z hali produkcyjnej.

Gimnazjum Jana Pawła II z Piechowic
Uczniowie: Krystian Turniak, Damian Cichoń, Bartosz Gancarek

Opiekun: Pan Sławomir Mackiewicz

Robot – „Gitara Elektryczna” urządzenie odtwarza dźwięk z wykorzystaniem czujnika odległości.

Jurorzy: Pan Lech Gancarek oraz uczniowie Kacper Kubacki i Jakub Rogólski przedstawili kryteria oceny m. in. użyteczność, zastosowanie dodatkowych elementów oraz możliwości dalszej rozbudowy i uznali , że pierwsze starcie wygrał Robot „ŁAPA”.


Uroczyste pożegnanie klas IV Technikum ZSZiO w Kamiennej Górze


27 kwietnia 2018 r. na kamiennogórskim rynku odbyła się uroczystość pożegnania uczniów klas IV Technikum. Koniec roku szkolnego tegorocznych abiturientów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze uświetniła obecność Wiceminister Edukacji Narodowej Marzeny Machałek oraz występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia. Prezes Zarządu SSEMP S.A. Tadeusz Rycharski nagrodził drobnym upominkiem ucznia, który osiągnął najlepsze wyniki w egzaminie zawodowym. Ponadto, wszyscy uczniowie z klasy pod patronatem Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej kształcący się w zawodzie technik logistyk otrzymali strefowe clipboard’y.

 


Strefowy Klaster Edukacyjny – Uczenie się przez całe życie – Centrum Kształcenia Ustawicznego w Jeleniej Górze


Strefowy Klaster Edukacyjny wspiera kształcenie osób dorosłych z uwagi na to, że rozwój nauki, techniki, przemiany dokonujące się w skali globalnej, regionalnej i lokalnej sprawiają, że człowiek musi stale się rozwijać, poszerzać swoją wiedzę, umiejętności, zdobywać nowe kwalifikacje. Kształcenie to może się odbywać zarówno w trybie dziennym jak i wieczorowym, zaocznym i eksternistycznym. W wyniku wprowadzonych zmian do systemu edukacyjnego kształcenie osób dorosłych może odbywać się w trybie e-learning lub w trybie mieszanym, stało się to dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii w edukacji.

Centrum Kształcenia Ustawicznego w Jeleniej Górze proponuje różne formy podwyższania kwalifikacji. Są to szkoły policealne, technika, liceum ogólnokształcące dla dorosłych, kwalifikacyjne kursy zawodowe, kursy umiejętności zawodowych, kursy przygotowujące do egzaminów eksternistycznych i inne.

Priorytetem szkoły jest udzielanie pomocy w uzyskaniu wykształcenia, podniesienie kwalifikacji zawodowych nie tylko osobom, które ukończyły 18 rok życia. Szkoła prowadzi kształcenie zgodnie z potrzebami rynku pracy i w porozumieniu z pracodawcami. Dodatkowo umożliwia bezpłatną pomoc w zakresie doradztwa zawodowego i poradnictwa edukacyjno-zawodowego.


Dni Otwarte w Zespole Szkół Mechanicznych w Bolesławcu


24.04.2018 r. na zaproszenie dyrekcji Zespołu Szkół Mechanicznych w Bolesławcu  Strefowy Klaster Edukacyjny uczestniczył w Dniach Otwartych Szkoły zorganizowanych dla absolwentów gimnazjum. Przedstawicielka KSSEMP Pani Wanda Kozyra promowała szkolnictwo zawodowe uzasadniając, dlaczego warto wybrać dany kierunek kształcenia oraz wskazała najbardziej poszukiwane zawody na rynku pracy. Młodzież miała możliwość zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły, spotkać się i porozmawiać z  uczniami i tegorocznymi absolwentami szkoły oraz poznać jej  bazę dydaktyczną. Ogromnym wsparciem dotyczącym wyboru dalszej drogi kształcenia okazali się przedstawiciele firm z obszaru Kamiennogórskiej SSEMP: WEBER-HYDRAULIKA oraz RENA, którzy przedstawili potrzeby kadrowe swoich firm oraz działania, które podejmują w ramach współpracy ze szkołą.

 


Wykład z ekologistyki


W ramach współpracy „Szkoły –  Strefowy Klaster Edukacyjny – Wyższe uczelnie” w dniu 20.04.2018 r. w Zespole Szkół Elektronicznych w Jeleniej Górze przeprowadzony został wykład  z ekologistyki.   Pani profesor nadzwyczajny dr hab. Anetta Zielińska z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (Katedra Logistyki) przedstawiła uczniom  jeleniogórskich szkół ponadgimnazjalnych: z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych, z Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” oraz z Zespołu Szkół Elektronicznych zagadnienia związane z gromadzeniem i usuwaniem odpadów w sposób nieuciążliwy dla środowiska. Dzięki zastosowaniu ekologistyki w firmach można uzyskać sporo oszczędności, ponieważ zużyte lub zepsute rzeczy zamiast wyrzucać można wykorzystać. Wiele zużytych części maszynowych można poddać obróbce i wykorzystać ponownie, jak ma to miejsce np. w przemyśle elektronicznym, spożywczym, tekstylnym czy motoryzacyjnym.

Pani dr hab. Anetta Zielińska zaproponowała również szkołom kolejne zajęcia w formie:  szkoleń, wykładów, warsztatów o następującej tematyce:

  1. Sztuka komunikacji
  2. Negocjacje
  3. Coaching jako narzędzie w dotarciu do szczytowych możliwości

 


Szkolenia produktowe dla uczniów klas budowlanych


W dniu 20.04.2018 r. eksperci z firmy Wienerberger Ceramika Budowlana przeprowadzili szkolenia produktowe dla uczniów klas budowlanych w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze. Szkolenie takie składa się z dwóch modułów: Część teoretyczna – „opowieść” o ceramice jako materiale budowlanym z prezentacją marek produktowych firmy Wienerberger. Część praktyczna to pokaz murowania w technologii Dryfix. W maju zaplanowane zostały kolejne dwa dni zajęć praktycznych (tj. 14 i 16 maja 2018 r.) dające możliwość poznania nowych technologii murowania na sucho oraz podniesienie kwalifikacji zawodowych. Kolejne szkolenie planowane jest w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze.


Forum Zawodowe w „HANDLÓWCE”


18 kwietnia br. Strefowy Klaster Edukacyjny przy SSEMP S.A. uczestniczył w „Forum Zawodowym” odbywającym się w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze. Podczas spotkania uczniów z przedstawicielami lokalnego biznesu, nauki i polityki Prezes SSEMP S.A. Tadeusz Rycharski przedstawił spectrum działalności Strefowego Klastra Edukacyjnego oraz podkreślił rolę Strefy jako pośrednika pomiędzy szkołą a pracodawcą.


Wykłady z logistyki


W ramach współpracy „Szkoły – Strefowy Klaster Edukacyjny – Uczelnie Wyższe” w dniu 04.04.2018 r. uczniowie Jeleniogórskich Szkół z : Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych,  Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 oraz  Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” uczestniczyli w wykładach dotyczących logistyki. Wykłady prowadzili wykładowcy z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu Pan dr Jerzy Dudek i Pan Grzegorz Kyć M.A. specjalista.

Tematami głównymi było wprowadzenie do logistyki, pojęcie łańcucha dostaw wraz z przykładami oraz rola i znaczenie centrów logistycznych. Uczniowie mieli możliwość szerszego spojrzenia na zagadnienia związane z logistyką oraz z ogromnym wpływem globalizacji na zwiększenie znaczenia logistyki w biznesie międzynarodowym. Rozwój logistyki jako elementu wiedzy i dziedziny praktyki biznesu jest niezaprzeczalnym faktem. Wśród wielu koncepcji logistyki można znaleźć podejście identyfikujące ją jako „przepływowo zorientowane zarządzanie łańcuchem dostaw i systemem tworzenia wartości”. [Blaik i in., 2013, s. 27]. Wykłady połączone z prezentacjami odbyły się w auli popularnego „Mechanika”.


W dniu  28.03.18 w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik” ruszyła „Jeleniogórska Liga Robotów”, to wydarzenie który jest odpowiedzią na ogromne zainteresowanie młodzieży robotyką. W ramach współpracy „Szkoły – Strefowy Klaster Edukacyjny – Pracodawcy” rozpoczęły się rozgrywki uczniów z pięciu szkół gimnazjalnych i podstawowych w konstruowaniu robotów „Mindstorms”. Firmy Jelenia Plast, Dr. Schneider Automotive, Jelfa i DWS Draexlmaier sponsorowały zakup robotów. Opiekunem projektu z ramienia szkoły jest Pan Lech Gancarek nauczyciel przedmiotów zawodowych. Trzy osobowe drużyny z każdej szkoły pod okiem opiekunów przez 3 tygodnie będą budować i wykonywać misje programistyczne, następnie zaprezentują własne rozwiązania. Najlepsi zdobędą nagrody, a najlepsza drużyna zmierzy się z najlepszą drużyną z Bolesławca.

Zespół Szkół Mechanicznych w Bolesławcu organizował Bolesławiecką Ligę Robotów od wielu lat, ale od 2015 roku nastąpiła przerwa. W tym roku przy współpracy z jeleniogórską szkołą wydarzenie wraca do kalendarza imprez, a plany są bardzo ambitne. W przyszłości Liga Robotów swoim zasięgiem ma objąć całe województwo dolnośląskie.

Programista robotów to pożądany zawód na rynku pracy, a poza tym młodzież interesuje się robotyką i automatyką i rozwija własne pasje. Celem projektu jest pokazanie uczniom szkół podstawowych i gimnazjum, że innowacyjne technologie pomimo, że wydają się  skomplikowane, to można się ich  nauczyć  przez zabawę. Dodatkowym celem jest promocja szkolnictwa zawodowego wśród osób wybierających dalszą ścieżkę kształcenia.


Po raz kolejny dzięki współpracy w ramach projektu „Szkoły – Strefowy Klaster Edukacyjny – Pracodawcy” uczniowie technikum elektrycznego z Zespołu Szkół Elektronicznych w Bolesławcu  oraz uczniowie technikum mechatronicznego z Zespołu Szkół Mechanicznych w Bolesławcu mieli możliwość zwiedzić zakład i zapoznać się z działalnością firmy Toyota Boshoku Poland sp. z o.o.

Wizyta studyjna przygotowana została przez przedstawicieli firmy Panią Katarzynę Gnach i Panią Ewę Jaromek. Na wstępie zaprezentowana została firma, omówiony został proces technologiczny produkcji siedzeń do samochodów marki   Toyota YARIS, BMW i5 i BMW i8 oraz do modeli MINI, z filozofią pracy, z obowiązującymi zasadami jakości i bezpieczeństwa oraz z obowiązującymi normami i zasadami pracy wykonywanej na poszczególnych stanowiskach linii produkcyjnych. Omówione zostały również zasady rekrutacji pracowników  oraz wymagania stawiane przyszłym pracownikom.

Kolejnym punktem wizyty było zwiedzanie trzech hal produkcyjnych ze szczególnym zwróceniem uwagi na realizację procesu produkcji oraz na zasady związane z utrzymaniem ruchu. Uczniowie poznali filozofię ciągłego doskonalenia się – KAIZEN.


Dzięki współpracy „Szkoła – Strefowy Klaster Edukacyjny – Pracodawcy” w dniu 22.03.2018 r.  uczniowie technikum mechatronicznego Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze uczestniczyli w zajęciach specjalistycznych prowadzonych przez przedstawiciela firmy WAGO ELWAG.

Zajęcia prowadzone były w mobilnym laboratorium – w samochodzie o wdzięcznej nazwie KLEMENTYNKA. Jego ogromną zaletą jest to, że umożliwia przeprowadzenie zajęć na terenie szkoły. 5 grup 10 osobowych zapoznało się z historią firmy i przeprowadziło ćwiczenia umiejętności praktycznych polegających na zasadzie próby jakościowej połączenia tradycyjnego śrubowego ze złączką sprężynową. Uczniowie omawiali zalety i wady połączeń. Następnie każdy uczeń indywidualnie miał możliwość wykonania zadania z wykorzystaniem zestawu złączek. Po zakończeniu ćwiczeń każdy uczeń otrzymał zestaw złączek. Podczas praktycznych prezentacji pokazywane są zalety produktów firmy na bazie niezawodnej i bezpiecznej technologii sprężynowej. Wyroby firmy WAGO znajdują zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach. Obecne są stosowane w przemyśle samochodowym i maszynowym, technice procesowej, budynkowej oraz wielu innych branżach na całym świecie.

Planowane są kolejne wizyty w szkołach – już w niedługim czasie „KLEMENTYNKA” odwiedzi Zespół Szkół Mechanicznych w Bolesławcu.


Strefowy Klaster Edukacyjny upowszechnia i  promuje  szkolnictwo branżowe


Konkretne zawody, dodatkowe zajęcia, pokazy specjalistyczne, rozmowy z nauczycielami i uczniami oraz wiele innych ciekawych propozycji miały jeleniogórskie szkoły ponadgimnazjalne w dniu Święta Wiosny (21 marca 2018r.) dla uczniów gimnazjów.

Pani Wanda Kozyra – przedstawiciel Klastra Edukacyjnego przy SSEMP S.A. uczestniczyła w Dniach Otwartych w Zespole Szkół Elektronicznych w Jeleniej Górze, w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze oraz w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze.

Strefowy Klaster Edukacyjny aktywnie wspiera wielopłaszczyznową współpracę między szkołami branżowymi i technikami a przedsiębiorcami. Promujemy szkolnictwo zawodowe ze szczególnym wsparciem kształcenia dualnego oraz popularyzujemy zawody niezbędne dla lokalnego rynku pracy.


W ramach wielostronnej współpracy „Strefa – Szkoła – Pracodawcy” 28 uczniów Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze kształcących się w zawodach technik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych oraz mechanik-kierowca miało możliwość zwiedzenia zakładu Toyota Boshoku Poland Sp. z o.o. mieszczącego się w obszarze Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości.

Wizyta studyjna przygotowana została przez przedstawicieli firmy Panią Katarzynę Gnach i Panią Ewę Jaromek. Uczniowie zostali zapoznani z działalnością i historią  firmy, ze strukturą organizacyjną oraz z produktami finalnymi. Następnie zgodnie z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w firmie Toyota Boshoku przed wejściem na halę produkcyjną uczniowie  zostali wyposażeni w odzież ochronną – kamizelki odblaskowe, okulary i obuwie ochronne oraz czapeczki w kolorze niebieskim. Kolejnym etapem wizyty studyjnej było zapoznanie się ze strukturą korporacyjną, z procesem technologicznym produkcji siedzeń do samochodów Toyota YARIS, BMW i5 i BMW i8 oraz do modeli MINI, z filozofią pracy, z obowiązującymi zasadami jakości i bezpieczeństwa oraz z obowiązującymi normami i zasadami pracy wykonywanej na poszczególnych stanowiskach linii produkcyjnych.

Z kolei w obszarze strefy szkoleniowe KAIZEN uczniowie zostali zapoznani z procesem przyjmowania osób do pracy oraz z etapem szkolenia stanowiskowego. Kilku uczniów miało możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i kompetencji zawodowych wykonując testy  podobne do tych, jakie wykonują osoby ubiegające się o zatrudnienie w firmie w dziale produkcji.

Etapem końcowym tej wizyty było przeprowadzenie ankiety ewaluacyjnej oraz Quiz wiedzy na temat firmy TBPL. Trzech uczniów otrzymało nagrody ufundowane przez władze firmy tj. 2 plecaki oraz POWER BANK, dodatkową nagrodą dla wszystkich uczestników wizyty studyjnej  było to, że zakład Toyota Boshoku sponsorował  całe przedsięwzięcie.


IMG_8636W ramach działalności Strefowego Klastra Edukacyjnego SSEMP S.A. w dniu 31 października 2017 r.  odbyło się spotkanie uczniów 4-letniego technikum oraz uczniów szkoły branżowej Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze z przedstawicielami firmy Toyota Boshoku Poland Sp. z o.o. w Wykrotach.

Firma działa na terenie Podstrefy Nowogrodziec/Wykroty Kamiennogórskiej SSEMP. Historię firmy, jej profil produkcji oraz wymagania stawiane osobom ubiegającym się o zatrudnienie przedstawiły w formie prezentacji Panie: Katarzyna Gnach i Ewa Jaromek zajmujące się rekrutacją pracowników, selekcją kandydatów oraz szkoleniami. W spotkaniu wzięli udział również: Pani Wanda Kozyra  specjalista ds. projektu Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości, Pan Piotr Iwaniec dyrektor szkoły oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych.

Udział pracodawców w zajęciach dotyczących doradztwa zawodowego ma wspierać uczniów w dokonywaniu trafnego wyboru przyszłej ścieżki kariery zawodowej oraz rozwijać ich kompetencje personalne i społeczne. W trakcie spotkania uczniowie uzyskali informacje dotyczące możliwości odbywania płatnych staży wakacyjnych w firmie, możliwości rozwoju zawodowego poprzez podjęcie pracy i dalszego podwyższania kwalifikacji zawodowych na studiach wyższych. Panie z działu HR potwierdziły, że absolwenci szkoły posiadający kwalifikacje w zawodzie: technik mechanik, technik mechatronik, technik pojazdów samochodowych, jak również absolwenci szkoły branżowej w zawodach operator obrabiarek konwencjonalnych i CNC oraz elektromechanicy są poszukiwanymi specjalistami na dzisiejszym rynku pracy.

Było to jedno ze spotkań informacyjnych, które mają na celu przybliżyć uczniom działalność zakładów znajdujących się na terenie Kamiennogórskiej SSEMP. Uczniowie ZST Mechanik będą mieli możliwość poznać proces produkcyjny w firmie w ramach tzw. wizyt studyjnych jeszcze w tym roku.


Dnia 22 września 2017r. odbyły się spotkania w trzech szkołach ponadgimnazjalnych z Powiatu Bolesławieckiego z przedstawicielami firm Weber Hydraulika Sp. z o.o. oraz Toyota Boshoku Poland Sp. z o.o. w ramach projektu Strefowego Klastra Edukacyjnego Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości.

Celem projektu Klastra Edukacyjnego KSSEMP było przybliżenie młodzieży z Powiatu Bolesławieckiego działalności oraz oczekiwań względem nich przez firmy prowadzące działalność gospodarczą na terenie Podstrefy Nowogrodziec/ Wykroty Kamiennogórskiej SSEMP. W ramach projektu wytypowane firmy zaprezentowały się w następujących szkołach ponadgimnazjalnych: Zespole Szkół Mechanicznych w Bolesławcu, Zespole Szkół Elektronicznych w Bolesławcu oraz Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu.

Firmę Weber Hydraulika przedstawiła Pani Danuta Wawrzkiewicz natomiast firmę Toyota Boshoku Poland reprezentowały Panie: Katarzyna Gnach oraz Ewa Jaromek. Młodzież kształcąca się w zawodach: technik informatyk, technik mechatronik, technik ekonomista i technik organizacji reklamy mogła dowiedzieć się o historii, działalności oraz oczekiwaniach obydwu firm względem przyszłych absolwentów szkół i potencjalnych pracowników.

W trakcie prezentacji uczniowie szkół mogli nie tylko dowiedzieć się jakie są oczekiwania względem nich przez potencjalnych pracodawców ale również zadawać pytania. Co więcej, w ramach spotkania zaprezentowana została działalność Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości. Uczniowie dowiedzieli się m.in. o podstawowej działalności i lokalizacji Podstref Kamiennogórskiej SSEMP.

Zdjęcia: Samuel Borek /-/ Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra H.Sucharskiego w Bolesławcu