Osiecznica

Home \ Osiecznica

Zapraszamy Państwa do Gminy Osiecznica

  1. Nazwa gminy:

Gmina Osiecznica

Lubańska 43

59-724 Osiecznica

tel. +48757312107

fax +48757312148

e-mail: info@osiecznica.pl

www.osiecznica.pl

  1. Położenie:

Gmina Osiecznica- Przyjazna Gmina to gmina wiejska położona w powiecie bolesławieckim, w województwie dolnośląskim. Gmina Osiecznica położona jest na obszarze kompleksu leśnego Bory Dolnośląskie, a ściślej mówiąc, w zachodniej części tegoż kompleksu, tzn. w Puszczy Bolesławiecko-Zgorzeleckiej.

  1. Dane statystyczne:

Według danych z 31 grudnia 2017 gminę zamieszkiwało 7146 osób. Gmina zajmuje obszar 437,1 km2. W skład gminy wchodzą miejscowości: Osiecznica, Kliczków, Parowa, Bronowiec, Poświętne, Ołobok, Przejęsław, Ławszowa, Luboszów, Osieczów, Tomisław, Świętoszów, Leśny Dwór. Gmina Osiecznica dysponuje bardzo dobrą siecią drogową. Wyremontowano zarówno drogi gminne jak i powiatowe oraz wojewódzkie. Z Osiecznicy można szybko i sprawnie dojechać do Wrocławia oraz Berlina ( przez gminę przebiegają dwie autostrady: A4 i A18), a także do takich miejscowości regionu jak Świeradów Zdrój, Jelenia Góra, Bolesławiec czy Żagań. Główne trakty, z myślą o bezpieczeństwie użytkowników wyposażone zostały zarówno w chodniki jak i  nowoczesne oświetlenie uliczne.

  1. Atrakcje turystyczne:

  • Zabytki:

  • Kliczków – zespół parkowo-pałacowy- cały kompleks powstał pod koniec XIV wieku, gruntowej rozbudowy i przebudowy dokonano w wieku XIX. Renesansowy dwór stanowi najstarszą część zamku. Szczególnie romantyczny charakter nadano północnej części parku, gdzie na wielkiej polanie wykonano staw zasilany spływającą ze zmeliorowanych łąk wodą. Późniejszym neoromantycznym elementem parku był nie zachowany do dziś grobowiec-mauzoleum wykonany z marmuru oraz szczątkowo zachowany cmentarz koński z kamiennymi nagrobkami koni. Dziś w Zamku mieści się tu Centrum Konferencyjno – Wypoczynkowe.

  • Kliczków – kościół pw. Pokłonu Trzech Króli- pochodzi z XV wieku, we wnętrzu kościoła są dwa rzeźbione ołtarze w drewnie. Trzyczęściowy ołtarz główny przedstawia Pokłon Trzech Króli, drugi boczny ołtarz zaliczany jest do najcenniejszych zabytków w tym kościele, jest to drewniane (sosnowo-lipowe) epitafium ufundowane i poświęcone rodzinie Rechenbergów.

  • Kościół poewangelicki w Parowej- obecnie kościół parafialny pw. Św. Antoniego Padewskiego wraz z kaplicą cmentarną i cmentarzem przykościelnym. Kościół wyposażony jest w 13 zabytków ruchomych m.in. ołtarz, ambona, drewniane empory. Ołtarz z XVII wieku, dwukondygnacyjny, przedstawiający postać Św. Antoniego

  • Zakłady ceramiczne w Parowej- zafascynowani tutejszą tradycją starej ceramiki, producenci wyspecjalizowali się w ręcznej technologii wytwarzania kamionki użytkowej, zdobionej metodą stempelkową. W miejscowych punktach sprzedaży
    w Parowej można bezpośrednio od producentów nabyć oryginalne wyroby ceramiczne.

  • Luboszów gospodarstwo pasieczne Jerzego i Krystyny Słoneckich prowadzone jest od 1957 roku i znajduje się w najmniejszej polskiej wsi liczącej dwoje mieszkańców. Zajmuje się produkcją miodów gatunkowych oraz produktów pszczelich. Tradycja pszczelarska przekazywana jest w rodzinie od dwóch pokoleń. W pasiece pozyskuje się miody: rzepakowy, akacjowy, lipowy, gryczany i wrzosowy. Produkowany jest również pyłek kwiatowy, mikstura propolisowi, świece z naturalnego wosku pszczelego oraz sok brzozowy. Produkty te sprzedawane są na terenie gospodarstwa. Można tu zaopatrzyć się też w miody z innymi dodatkami takimi jak: ziarna słonecznika, dyni, orzecha, rodzynki itp. Od maja do października w gospodarstwie można prześledzić produkcję miodu, zobaczyć pracę pszczół w ulu pszczelim
    i zwiedzać pracownię pszczelarską wraz z muzeum. Wszystkie produkty wytwarzane są metodą naturalną i pochodzą z terenów czystych ekologicznie. Odznaczają się wysokimi walorami smakowymi i mają właściwości zdrowotne. W przyszłości gospodarstwo pasieczne zaoferuje swoim klientom masaże miodowe oraz inhalacje. Produkty wytwarzane są w sposób tradycyjny zgodnie ze sztuką pszczelarską. Koneserom mocniejszych trunków gospodarz poleca pyszne i zdrowe nalewki miodowe. Jerzy Słonecki, właściciel pasieki został uhonorowany medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

  • Przejęsław – prywatna Izba Rękodzieła- jest to galeria utworzona w 1989 roku przez państwa Bancewiczów.

  1. Cykliczne imprezy kulturalne:

  1. Dni Gminy Osiecznica i Skate Maraton Borów Dolnośląskich

  2. Gminne Dożynki

  3. Majówka na Zamku Kliczków

  4. Święto 10 Brygady Kawalerii Pancernej