Krośnice

Home \ Krośnice

Zapraszamy Państwa do Gminy Krośnice

OGÓLNE INFORMACJE O GMINIE

  1. POŁOŻENIE I DEMOGRAFIA

Gmina Krośnice jest położona na terenie powiatu milickiego, w północnowschodniej części województwa dolnośląskiego. Jest to gmina wiejska o powierzchni 17.854 ha, zamieszkana przez 8.165 osób, w tym 5.090 osób w wieku produkcyjnym. Na terenie gminy znajdują się trzy szkoły podstawowe, do których uczęszcza 975 dzieci. Szkoły ponadpodstawowe średnie i branżowe znajdują się w Miliczu (9 km), Twardogórze (13 km), Oleśnicy (30 km) oraz Trzebnicy (30 km).

  1. GOSPODARKA

Na terenie Gminy Krośnice znajduje się największy w Polsce Podziemny Magazyn Gazu w Wierzchowicach o poj. 1,2 mld m3 gazu wysokometanowego. Jest to strategiczny i nowoczesny obiekt górniczy, którego budowa na etapie I została zakończona w 2013 roku. Zrealizowano połączenie go rurociągami z LNG Świnoujście.

Jednak dominującym kierunkiem prowadzonej działalności gospodarczej są usługi budowlane i sprzedaż detaliczna. Istotną działalnością jest rolnictwo ukierunkowane na uprawę, przetwórstwo i sprzedaż owoców i warzyw, produkcję soków oraz win. Dodatkowymi rodzajami działalności są tartaki i zakłady przetwórstwa drzewnego oraz meblarskiego, dwie piekarnie dystrybuujące swoje wyroby na teren powiatu milickiego i powiatów ościennych.

Gmina skomunikowana jest z Wrocławiem oraz Krotoszynem i Jarocinem linią kolejową nr 281 zmodernizowaną w 2018 roku. Ponadto położona jest wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 448 relacji Milicz – Syców, która łączy jest z drogą krajową nr 15 (Milicz) i dalej drogą ekspresową S5 (Wrocław-Poznań) oraz z drogą ekspresową S8 (Wrocław – Warszawa).

  1. ATRAKCJE TURYSTYCZNE I REKREACYJNE

Krośnicka Kolej Wąskotorowa to największa atrakcja gminy. Kolejka parkowa, jedna z niewielu czynnych kolei wąskotorowych zachowanych w Polsce, kursuje sezonowo od maja do września. Duma krośnickiego taboru, parowóz Px48 1907 z 1955 roku, kursuje w weekendy. W tygodniu kursy obsługuje lokomotywa spalinowa. Nieopodal stacji głównej znajduje się wiata grillowa, staw rekreacyjny z miejscem przeznaczonym do kąpieli, wypożyczalnia łódek i rowerów wodnych oraz plac zabaw. Na terenie przyległym do KKW odbywa się tu wiele cyklicznych wydarzeń (2 razy w roku rajd rowerowy śladami Ryszarda Szurkowskiego, Otwarcie Sezonu Krośnickiej Kolei Wąskotorowej, Święto sadów, Święto Karpia).

  1. Park Wodny „Krośnicka Przystań” położony jest w centrum miejscowości Krośnice, gdzie w dwukondygnacyjnym obiekcie mieszczą się m.in. pływalnia 25-metrowa wyposażona w ruchome dno, zbiornik rekreacyjny wyposażony w zjeżdżalnię rurową, hydromasaże i bicze wodne oraz brodzik dla dzieci. W budynku znajduje się również sala fitness, nowoczesna siłownia, saunarium ze strefą SPA, taras rekreacyjny oraz wypożyczalnia rowerów.

 

  1. Przy Parku Wodnym usytuowany jest kompleks boisk sportowych, na który składają się otwarte obiekty sportowe: 4 korty tenisowe, boisko do koszykówki, siatkówki i piłki nożnej, obiekty do lekkoatletyki, boisko trawiaste oraz nowoczesna hala sportowa.

 

  1. W Krośnicach znajduje się Szkolne Schronisko Młodzieżowe, które posiada komfortową i nowoczesną bazę noclegową, dwie sale konferencyjne z multimediami, Tv room, bezpłatny dostęp do internetu wi-fi, nowocześnie wyposażone samoobsługowe kuchnie oraz stołówkę serwującą pyszne, domowe obiady. Schronisko oferuje zakwaterowanie w dwóch obiektach i dysponuje 126 miejscami noclegowymi. Posiada 46 miejsc w pokojach modułowych, 2,3,4-osobowych, połączonych łazienką, 12 miejsc noclegowych o podwyższonym standardzie turystycznym, przystosowanych dla osób niepełnosprawnych oraz 68 miejsc o standardzie turystycznym przystosowanych dla grup młodzieżowych.

 

Ponadto, bazę noclegową na terenie gminy Krośnice tworzą liczne gospodarstwa agroturystyczne oraz prywatne obiekty szkoleniowo-konferencyjne.

  1. Spółdzielnia Socjalna „Szklany Świat” z Krośnic zajmuje się produkcją bombek, organizacją wycieczek i edukacją. Pracownicy wytwarzają szklane ozdoby choinkowe tradycyjną metodą dmuchania. Podczas wizyty można poznać proces wytwarzania szklanych cudów i spersonalizować zamówienia.

 

  1. Aktywny wypoczynek na łonie natury

Dolina Baryczy to teren niezwykle urokliwy przyrodniczo, a to za sprawą licznych lasów i stawów hodowlanych, które leżą w granicach Parku Krajobrazowego i objęte są Obszarami Natura 2000. Lokalni Włodarze wspólnymi siłami oraz zaangażowaniem w nową infrastrukturę stworzyli dolnośląską krainę rowerową z bogatą siecią bezpiecznych ścieżek rowerowych oraz przyrodniczych. Można tu również skorzystać ze spływów kajakowych rzeką Baryczą, która jest najbardziej leniwie płynącą wodą w Polsce.

 

Więcej informacji na stronie: www.turystyka.krosnice.pl

LINKI DO FILMÓW

https://www.youtube.com/watch?v=F4Rdfx78134

https://www.youtube.com/watch?v=el1RZs4kHUU

https://www.youtube.com/watch?v=t5HuJKzyD7U