Startupy z szansą na zaistnienie w USA!

Home \ Nowości \ Startupy z szansą na zaistnienie w USA!

NCBR gwarantuje proste zgłoszenie, pokrycie kosztów i wsparcie mentorskie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju po raz kolejny umożliwia polskim startupowcom spełnienie amerykańskiego snu i rozpoczęcie działalności na terenie stanu Nevada. Szuka młodych, ambitnych firm technologicznych, które przy wsparciu newadyjskich mentorów przejdą wartościową szkołę startupowego życia. Zyskają unikalne doświadczenie w zakresie skalowania biznesu na rynku amerykańskim, prowadzenia dialogu z wymagającymi inwestorami oraz nawiązywania relacji z kluczowymi partnerami. NCBR wydłużyło nabór w drugiej edycji NCBR-Nevada Acceleration Program (NCBR-NAP) do 1 lutego br.

Nevada-post-1200×675 px

NCBR-Nevada Acceleration Program, czyli NCBR-NAP, jest pierwszym ogólnopolskim działaniem akceleracyjnym, realizowanym na podstawie Memorandum o Współpracy pomiędzy Polską a stanem Nevada, adresowanym do firm z całej Polski. Celem tego przedsięwzięcia jest łączenie innowacyjnych ekosystemów Polski i stanu Nevada – poprzez akcelerację na rynku amerykańskim- wyłonionych w konkurencyjnej procedurze (selekcji), zarejestrowanych w Polsce, młodych firm technologicznych. Poprzez „młode firmy” NCBR rozumie takie, których data wpisu do rejestrów KRS/CEIDG na dzień złożenia wniosku do Centrum jest nie krótsza niż 6 miesięcy i nie dłuższa niż 3 lata.

Działanie akceleracyjne NCBR-NAP jest skierowane do ambitnych polskich przedsiębiorców o niezbyt długim stażu na rynku, ale posiadających duży potencjał i aspiracje globalnego rozwoju. Dzięki wspólnej inicjatywie z ekosystemem wsparcia start-upów w Nevadzie, NCBR już po raz drugi daje możliwość dostosowania swoich pomysłów biznesowych do wymagań rynku Nevady, a co za tym idzie, otwarcia działalności za oceanem i pozyskania nowych funduszy na rozwój działalności biznesowej na terenie USA.

Premiowane będą te start-upy, których obszary działalności wpisują się zarówno w Krajowe Inteligentne Specjalizacje, jak i w branże kluczowe dla gospodarki stanu Nevada. Wśród tych ostatnich są między innymi technologie wodne, systemy autonomiczne, inteligentne miasta, przechowywanie danych, przemysł wydobywczy czy branża hotelarsko-gastronomiczno-rozrywkowa.

Warto podkreślić, że formularz zgłoszeniowy do NCBR-NAP to zaledwie kilkustronicowy, intuicyjnie wypełniany dokument, w dużej mierze nieprzypominający wniosków do większości programów współfinansowanych przez NCBR.

Bardzo istotne jest również to, że koszty po stronie uczestników dotyczą głównie udziału w pre-akceleracji w Warszawie oraz wyżywienia podczas akceleracji w Nevadzie. Bilety lotnicze między Warszawą a Nevadą w obie strony oraz transport pomiędzy spotkaniami w Reno i Las Vegas, a także opłaty za noclegi zapewnia NCBR.

W tegorocznej edycji mentorami będą m.in. Matt Westfield, Alex Wolfe i Dave Croasdell. To mentorzy i przedsiębiorcy związani m.in. z Business Assembly i University of Nevada, Reno. Każdy z nich
ma za sobą lata doświadczeń i wielokrotnie przeszedł ścieżkę założenia, rozwoju i wyjścia z firmy na rynku amerykańskim, a także od dawna wspiera młode newadyjskie firmy w ich próbach podbicia tamtejszego rynku.
Są laureatami licznych nagród za swoją działalność mentoringową, np. w 2020 r. Matt Westfield został Northern Nevada Entrepreneurial Leader of the Year. Mentorzy w sposób indywidualny podchodzą do każdego uczestnika i doradzają we wszystkich obszarach związanych z przygotowaniem biznesplanu i strategii wejścia na rynek amerykański. Cały proces ma za zadanie jak najlepiej przygotować firmę do właściwej akceleracji w stanie Nevada, m.in. poprzez cykl spotkań z partnerami biznesowymi i inwestorami.

– Serdecznie zapraszamy do udziału w NCBR-NAP młode polskie firmy z ich znakomitymi pomysłami na biznes, dla których Nevada może być trampoliną do rozwoju i ekspansji. Tamtejsi mentorzy cieszą się ogromną renomą również na Wschodnim Wybrzeżu. Kontynuujemy współpracę z najlepszymi, doświadczonymi w akceleracji firm partnerami z Nevady, o czym przekonali się uczestnicy edycji pilotażowej NCBR-NAP. Niektórzy z nich są już u progu rozpoczęcia swojej działalności w Nevadzie. Z wielką nadzieją czekamy więc na kolejne, innowacyjne start-upy z całej Polski. Szczególnie mocno zachęcamy kobiety – założycielki start-upów do aplikowania w naszym działaniu – podsumowuje Agnieszka Ratajczak, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej w NCBR.

Masz wątpliwości? Weź udział w Infodayu

Dla startupów, które mają jeszcze wątpliwości, czy aplikować, NCBR organizuje dzień informacyjny, który odbędzie się w czwartek 26 stycznia o godz. 9:30 w trybie online. Eksperci NCBR opowiedzą
o działaniu akceleracyjnym, jego poszczególnych etapach i warunkach przystąpienia. Zapisy na dzień informacyjny trwają do środy 25 stycznia do godziny 12:00.

Więcej o dniu informacyjnym: https://www.gov.pl/web/ncbr/spotkanie-informacyjne-ncbr-nap-ncbr-nevada

Więcej o programie NCBR-NAP: https://www.gov.pl/web/ncbr/inne-inicjatywy

źródło: NCBR

RELATED POSTS